Coraz więcej osób decyduje się na korektę wad zgryzu, co można zauważyć gołym okiem, gdyż najczęściej leczenie odbywa się przy użyciu stałego aparatu ortodontycznego. Jest to prosty, szybki i praktycznie bezbolesny sposób na to, aby mieć piękne zęby, które każdy z chęcią będzie pokazywać, uśmiechając się. Oprócz stałego aparatu często stosuje się wyciągi gumowe ortodontyczne, które są ruchomymi elementami mającymi na celu uzyskanie lepszego efektu.
Czym są wyciągi ortodontyczne?
Pacjent, gdy udaje się do lekarza ortodonty, najczęściej nie wie dokładnie, jak będzie przebiegać całe leczenie, jakie elementy będą używane i czy w trakcie ortodonta nie stwierdzi, że potrzebne są na przykład wyciągi gumowe ortodontyczne. Są to specjalne, niewielkie elastyczne gumki, które mają za zadanie przyspieszyć prawidłowe ułożenie zębów, a dostępne są one w różnych rozmiarach, aby działać z określoną siłą na poszczególne zęby, dolny i górny łuk zębowy.
Rzeczą naturalną jest, że o zastosowaniu wyciągów decyduje lekarz, bo to on wie najlepiej, czy cała terapia jest skuteczna i przebiega bez większych utrudnień i opóźnień, a najtrudniejszym i najdłuższym okresem leczenia jest idealne dopasowanie zgryzu, a więc dolnej i górnej szczęki względem siebie oraz utrzymanie zębów w tej pozycji i właśnie podczas tego etapu najczęściej stosuje się wyciągi gumowe.
Rodzaje wyciągów ortodontycznych
Najprościej rzecz ujmując, można wyróżnić wyciągi ortodontyczne wewnątrz- i zewnątrzustne, przy czym ten drugi rodzaj jest stosowany w bardziej skomplikowanych sytuacjach, ale o tym za chwilę będziemy mogli się dowiedzieć. Wyciągi wewnątrzustne są dostępne w większych i mniejszych opcjach i są one zdecydowanie najczęściej stosowane, ale o wyborze i przebiegu leczenia naturalnie decyduje lekarz po wcześniejszej diagnozie. Ten drugi rodzaj jest stosowany tylko wówczas, gdy wada zgryzu jest na tyle duża, że wymagana jest odrębna forma aparatu w postaci właśnie tych wyciągów gumowych, a wykorzystuje się je do cofnięcia szczęki lub jej wysunięcia w zależności od tego, z jaką wadą zmaga się pacjent.
Jak długo nosić wyciągi ortodontyczne
Wyciągi gumowe ortodontyczne muszą być noszone tak długo, jak zalecił lekarz i nie wolno lekceważyć tych zaleceń, gdyż skuteczność leczenia może najzwyczajniej w świecie nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W przeważającej ilości przypadków są one umieszczane między górnym i dolnym aparatem, co niestety może utrudniać mówienie, ale i spożywanie posiłków, jednak warto trochę się pomęczyć, aby mieć uśmiech jak z okładki.
Czas noszenia wyciągów jest zależny jak w większości przypadków od indywidualnych predyspozycji, ale przede wszystkim od wady zgryzu i tego, czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarza, jednakże przyjmuje się, że uśredniony czas leczenia wyciągami, to okres mniej więcej jednego roku. Na pewno czas będzie krótszy, jeśli pacjent będzie regularnie zakładać gumki i zdejmować je jedynie, gdy jest to dla niego kłopotliwe lub uciążliwe i nie należy się przejmować dyskomfortem, który może pojawić się w pierwszych dniach, gdyż ten jest oznaką, że zęby zaczynają przemieszczać się na swoją prawidłową pozycję.