Sedacja wziewna u dzieci – czy to jest uzasadnione? Stomatologia, jak wiadomo, czasem może okazać się bolesna – choć przy okazji bardzo skuteczna. Niemniej jednak, prawdą jest, że ingerencja w żywe tkanki organizmu zawsze będzie wiązała się u pacjenta z pewnym bólem. Dla osób dorosłych jest to zrozumiałe i do przyjęcia, a poproszenie dorosłego o podjęcie określonego zachowania w danej sytuacji nie powinno stanowić problemu. Nieco inaczej jest z dzieckiem, które dopiero kształtuje swój światopogląd i czasem nie jest w stanie zrobić tak, jak by się tego od niego oczekiwało. Dzieci często się denerwują, wściekają, są złe gdy ktoś sprawi im ból – nawet, gdy jest to ból przewidziany i związany np. Z leczeniem.
W takiej sytuacji zaleca się skorzystanie z rozwiązania, jakim jest gaz rozweselający u dentysty. Gaz rozweselający u dentysty to forma znieczulenia, nazywa się ją także mianem sedacji wziewnej. W tym artykule przybliżymy ci wszystkie kwestie związane z tym, po co wykorzystywany jest gaz rozweselający u dentysty i jakie są jego zalety.
Gaz rozweselający u dentysty – wszystko co musisz wiedzieć
Sedacja wziewna u dzieci jest wykonywana z wykorzystaniem mieszaniny podtlenku azotu z tlenem. Wykorzystanie podtlenku azotu nie skutkuje uzyskaniem znieczulenia. Środek ten wpływa raczej na świadomość dziecka i na jego samopoczucie, nastawienie do zabiegu. Wykorzystanie rozwiązania, jakim jest sedacja wziewna u dzieci, jest bardzo wygodne w aplikacji, a jednocześnie pozwoli dziecku znacząco się rozluźnić, jednocześnie nie tracąc świadomości. Bardzo możliwe, że cały zabieg dziecko puści w niepamięć po zastosowaniu sedacji wziewnej.
Sedacja wziewna u dzieci jest szczególnie uzasadniony. Dzięki niemu, dziecko zdobywa lepsze nastawienie do przeprowadzanego zabiegu, co jest wręcz obligatoryjne, aby zakończył się on powodzeniem. Ważny jest komfort dziecka, ale trzeba być świadomym, że dentysta również musi czuć komfort pracy – a płacz i nerwy dziecka mu w niczym nie pomogą!
Zaletą sedacji wziewnej jest fakt, iż przy skorzystaniu z niej nie traci się świadomości. W takiej sytuacji nie powoduje to znacznego otumanienia, co mogłoby przekładać się na jeszcze większy strach – brak kontroli mógłby powodować to, że dziecko czułoby się jeszcze bardziej zestresowane. Zaletą jest także to, że sedacja działa bardzo szybko, bo wystarczy maksymalnie 30 sekund od sedacji, aby zaczęła ona działać. To bardzo duży plus, zważając na formę aplikacji.
Niestety, mimo wielu zalet sedacji, nie zawsze można z niej skorzystać. Przede wszystkim wykluczone są dzieci, które borykają się z problemem kataru, zapalenia zatok, rozedmy płuc. Także te dzieci, które cierpią na stwardnienie rozsiane, nie mogą skorzystać z podtlenku azotu z tlenem. Natomiast sedacja jest szczególnie zalecana dzieciom borykającym się z ADHD, nadpobudliwością, strachem, dentofobią. Warto jest zachęcić dziecko do skorzystania z usług stomatologa właśnie pod pretekstem możliwości wykorzystania gazu rozweselającego.