Prześwietlenie rentgenowskie, czyli rentgenogram to narzędzie, które z powodzeniem wykorzystywane jest do obrazowania różnych okolic ludzkiego ciała. Promieniowanie X to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali, która znajduje się pomiędzy nadfioletem a promieniowaniem gamma. Promieniowanie to ma zdolność do przenikania przez tkanki ludzkiego organizmu.
Z uwagi na różnorodny stopień jego pochłaniania przez poszczególne struktury ciała, możliwe jest uzyskiwanie obrazu dwuwymiarowego, który z powodzeniem wykorzystywany jest w diagnostyce, w tym również w badaniach stomatologicznych.
Zdjęcie RTG zęba – co to jest?
Jak wspomniano powyżej, zdjęcie rentgenowskie zęba to rodzaj badania diagnostycznego, podczas którego dochodzi do obrazowania stanu jamy ustnej pacjenta. Podczas badania wiązka promieniowania X emitowana przez specjalistyczne lampy dociera do ciała pacjenta oraz przenika przez jego struktury.
W aparatach starszej generacji obraz docierał do błony rentgenowskiej wrażliwej na to promieniowanie i był utrwalany na specjalnej kliszy. Obecnie obrazowanie badania wykonywane jest za pomocą ekranu komputerowego. Prześwietlenie umożliwia dokładną ocenę stanu jamy ustnej pacjenta, w tym nie tylko samych zębów oraz znajdujących się poniżej korzeni zębów, ale również kondycję stawu skroniowo-żuchwowego oraz tkanki kostnej szczęki i żuchwy.
Uzyskanie szczegółowego obrazu dotyczącego stanu wymienionych struktur umożliwia podjęcie odpowiedniego postępowania, dzięki czemu możliwe jest skrócenie trwania dolegliwości oraz zwiększenie skuteczności leczenia.
Kiedy się robi RTG zębów?
Prześwietlenie rentgenowskie wykonywane jest w ramach pogłębionej diagnostyki stomatologicznej. Umożliwia ono bardzo dokładną ocenę stanu jamy ustnej pacjenta w wielu sytuacjach, w tym związanych między innymi z zaawansowaną próchnicą, brakiem zawiązków zębów oraz zębami zatrzymanymi. Ponadto, tego typu działania podejmuje się w związku z podejrzeniem występowania zmian zapalnych oraz chorobowych w obrębie korzeni zębowych, obecnością torbieli lub zmian, które mogą mieć charakter nowotworowy. RTG zęba zalecane jest również przed wykonaniem ekstrakcji zęba oraz podjęciem leczenia kanałowego i protetycznego, które obejmuje wszczepienie implantu lub założenie protezy protetycznej czy aparatu ortodontycznego. Ponadto, metoda ta umożliwia diagnozowanie ślinianek w przypadku podejrzenia ich kamicy.
Należy dodać, że w zależności od potrzeb danego badania możliwe jest diagnozowanie niewielkich okolic, takich jak na przykład pojedyncze zęby pacjenta, lub też wykonywanie szerokich zdjęć pantomograficznych zębów, które uwidaczniają kondycję szczęki, stawu żuchwowo-skroniowego i zatok szczękowych pacjenta.
Cena zdjęcia RTG
Cena RTG zęba zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim od rodzaju aparatu, który wykorzystywany jest podczas badania, zakresu diagnostyki oraz wielkości ośrodka. Ceny w większych miastach są zazwyczaj wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Warto dodać, że badanie może być wykonywane zarówno w specjalistycznych gabinetach dentystycznych, jak również w ośrodkach zajmujących się diagnostyką pozostałych obszarów ciała oraz wybranych przychodniach lekarskich.
Dodatkowo, zdjęcia wykonywane za pomocą aparatów cyfrowych nowej generacji są droższe, niż w przypadku zdjęć analogowych. Zazwyczaj cena pojedynczego zdjęcia punktowego wynosi około 50 zł, zaś zdjęcia pantomograficznego nie przekracza 100 zł.