Żyjemy w świecie, który oferuje nam rozwiązania problemów, z którymi jeszcze niedawno nie było łatwo sobie poradzić. Niegdyś nasi dziadkowie mieli bardzo małe pole manewru, jeśli chodzi o medycynę i walkę z różnej maści schorzeniami. Dziś praktycznie na każdym kroku mijamy kliniki urody, przychodnie zdrowia oraz gabinety stomatologiczne. Jeśli chodzi o te ostatnie, warto pamiętać, że higiena i profilaktyka jamy ustnej jest nie mniej ważna, niż dbanie o zdrowie reszty naszego ciała. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie, gdy przytrafiają nam się niespodziewane sytuacje. Każdy z nas może zostać zaskoczony przykrym problemem w jamie ustnej i stanąć przed pytaniem: Ropień na dziąśle – co robić? Z kim się skonsultować w obliczu takiej niespodzianki? Na pewno pierwszym wyborem w takiej sytuacji jest wizyta u lekarza specjalisty – stomatologa.
Jak wygląda ropień na dziąśle i co go powoduje?
W zdecydowanej większości wypadków ropień na dziąśle jest spowodowany brakiem zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Najczęściej pojawia się on, kiedy próchnica zębów osiąga zaawansowane stadium. Ropień może być też konsekwencją zapalenia miazgi zębowej lub dziąsła. Kiedy w tkance zaczyna gromadzić się żółtawo-złota wydzielina o przykrym zapachu, powstaje zgrubienie, które powiększa się stopniowo i wywołuje ból, gdyż zgromadzony w środku płyn uciska okoliczne tkanki nie mając ujścia. Z kolei nasz organizm otacza miejsce zakażenia barierą, by nie pozwolić mieszance rozkładających się tkanek i bakterii przedostać się do reszty organizmu, gdzie mogą stanowić większe zagrożenie. Z reguły rozróżniamy dwa rodzaje ropnia – ropień zęba i ropień dziąsła. Różnią się one przede wszystkim miejscem powstania zmiany.
Ropniak na dziąśle – objawy
Faktem jest, że zdecydowana większość ropni wywołuje ból, który jest głównym i zarazem pierwszym objawem tego, że dzieje się coś naprawdę poważnego. W związku z tym, większość pacjentów nie zwleka i szybko reaguje na dość dokuczliwe objawy. Rzadziej zdarza się, że infekcja powoduje ból o bardzo małym nasileniu lub nie wywołuje go wcale. W takim wypadku również warto udać się po pomoc, bo zakażenie bez leczenia możne utrzymywać się miesiącami, a nawet latami. Nie ma możliwości, aby zniknęło ono samoistnie, więc nie wolno go ignorować. Każdy ból u człowieka daje sygnał, że coś w danym miejscu jest nie tak. Nieleczona infekcja może doprowadzić do uszkodzenia otaczającej ząb kości, jak również innych zębów. Do charakterystycznych objawów ropniaka na dziąśle należą:
- silny ból,
- nadwrażliwość na niską i wysoką temperaturę,
- pojawienie się wyczuwalnej zmiany wypełnionej ropą.
Leczenie ropnia dziąsła
Po analizie zdjęcia rtg i wykonaniu badania, stomatolog lub chirurg szczękowy dokona drenażu poprzez kieszonkę przyzębną i dokładnie oczyści miejsce opuszczone przez płyn. Jako że ropień z reguły jest tylko efektem innego problemu natury stomatologicznej, po uporaniu się z nim, lekarz zaplanuje dalsze leczenie jego przyczyny. Nierzadko konieczne będzie leczenie kanałowe, czy też usunięcie części korzenia.