Rodzaje licówek – jakie są i czym się cechują ?
Zaskoczył Ciebie nagły problem z uzębieniem ? Chcesz przeprowadzić korektę niewielkiej wady zgryzu, a może szukasz sposobu na odbudowę złamanego lub ukruszonego zęba ? Jest rozwiązanie Twojego problemu. Sprawdź informacje o licówkach, ich rodzajach i właściwościach.
Czym są licówki?
Licówki, to potoczna nazwa dla cienkich nakładek/płytek z wytrzymałych materiałów, które przykleja się na stałe do zewnętrznej powierzchni zęba. Ich właściwości, pozwalają na dowolne kształtowanie i dopasowywanie do posiadanego uzębienia.
Licówki ceramiczne na problemy z zębami
Licówki przyczyniły się do wzrostu zainteresowania stomatologią estetyczną. Zrewolucjonizowały ją, poprzez szybkość, koszt oraz
dostępność rozwiązań w zakresie naprawy i poprawy walorów estetycznych uzębienia.
Zacznijmy od szybkich i bardziej ekonomicznych rozwiązań.
Wśród kilku rodzajów, rozróżniamy licówki akrylowe, które nie są może zbyt trwałe, ale zapewniają szybki efekt jeśli chcemy jeszcze poczekać z decyzją o założeniu trwalszych licówek. Akryl jest tworzywem sztucznym, które powstaje z połączenia płynu czyli metakrylanu metylowego i proszku akrylanu metylowego. Materiał ten można utwardzić przez gotowanie lub wykorzystać jego samopolimeryzujące i światłoutwardzalne właściwości. Trwałość licówek akrylowych to około 2 lata.
Kolejną odmianą są licówki kompozytowe. Materiał, z którego są wykonane jest światłoutwardzalny, tak samo jak ten wykorzystywany przy uzupełnianiu ubytków. Zaletami licówek kompozytowych są: atrakcyjna cena, szybkość zabiegu (zazwyczaj jedna wizyta) oraz jego małą inwazyjność. Przy zakładaniu zeszlifować trzeba tylko wierzchnią warstwę szkliwa. Niestety mają jednolitą barwę i mogą wyglądać nieco sztucznie na tle pozostałego uzębienia. Cechuje je także skłonność do przebarwień i stosunkowo niska żywotność, choć większa niż w przypadku akrylu.
Droższym rozwiązaniem jest zastosowanie licówek ceramicznych. Są one kilkukrotnie twardsze niż naturalne szkliwo. To dobry wybór gdy chcemy mieć pewność mocowania materiału oraz zachowania wysokich walorów estetycznych licówek na wiele lat. Ich trwałość określa się na okres od 15 do 20 lat. Wykonuje się je z krzemionki, kaolinu, kwarcu i barwników. Ich kolor jest bardziej zbliżony do zębów naturalnych. Ich właściwości, pozwalają na bardzo dokładne odwzorowanie naprawianej płaszczyzny zęba.
Nie są jednak wolne od wad, do których zaliczyć można bardzo dużą twardość, kruchość i małą wytrzymałość na zginanie. Jest to ważna cecha w aspekcie mocowania tych licówek, gdyż trzeba to przeprowadzić starannie i umiejętnie. Tak czy inaczej, ceramiczna wersja licówek, zapewni piękny uśmiech i naturalnie wyglądające zęby na wiele lat, co wpłynie pozytywnie na zadowolenie użytkownika. Jest to najczęściej wybierana przez klientów wersja. Najlepsze efekty zapewnią jednak licówki pełnoceramiczne. Ich wygląd nie będzie różnił się znacząco od naturalnych zębów.
Ile kosztuje licówka?
Rozpiętość cen licówek jest dość szeroka, i zawiera się w przedziale od 60 złotych do prawie 3.000 tysięcy za jedną sztukę. Najtańszym rozwiązaniem są licówki akrylowe, a cena wacha się od 60 do 300 złotych. Następne lokują się kompozytowe, a ich koszt zawiera się w przedziale od 150 do 900 złotych za sztukę. Najdroższymi opcjami są licówki ceramiczne i pełnoceramiczne a ich koszt niezależnie od wyboru to zakres od 900 do 3.000 tysięcy złotych za sztukę.