Rewaskularyzacja miazgi

Zazwyczaj wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się z nieco przestarzałymi już wiertłami do borowania i z gruntu nieprzyjemnymi narzędziami do usuwania zębów. Jednak stomatologia jest dziedziną bardzo rozwojową, a do gabinetów wkraczają cały czas nowoczesne rozwiązania technologiczne – wynik wielu badań laboratoryjnych i doświadczeń. Jednym z najnowszych wynalazków jest rewaskularyzacja miazgi zęba. Na czym polega ta procedura medyczna i jakie są jej zalety, o tym można przeczytać w poniższym tekście.

Na czym polega rewaskularyzacja miazgi?

Inżynieria tkankowa to rozwijająca się dziedzina, obecna także w stomatologii. Przykładem jest właśnie zabieg rewaskularyzacji, polegający na usunięciu chorej tkanki martwego zęba i stworzeniu warunków do zastąpienia jej nową tkanką. Trzeba przy tym zaznaczyć, że sukces procedury zależy bezpośrednio od zdolności do różnicowania się pozostałej miazgi oraz komórek macierzystych wierzchołka i przyzębia. Pozwala to wówczas na stymulację rozwoju i dojrzewania korzeni niedojrzałych zębów.

Sam zabieg zaczyna się od oczyszczenia kanału zębowego przy pomocy podchlorynu sodu, a następnie poszerza się światło kanału używając do tego roztworu kwasu chelatującego, wchodzącego w interakcję z wapnem zęba. Czasami konieczne jest także otwarcie wierzchołka zęba, gdy kanał jest niedostatecznie szeroki (w użycie wchodzi wiertło). Kluczowym etapem jest pobudzenie dziąseł do krwawienia – ząb wypełnia się krwią i powstaje skrzep, na bazie którego nakłada się materiał MTA (aglomerat mineralnych tlenków takich jak krzem, wapń i magnez). Całość zabezpiecza się kompozytem.

Już po kilku tygodniach w miejscach martwiczego zęba powstaje nowa, żywa tkanka. Ząb odżywa…

Zalety zabiegu

Podstawową zaletą jest oczywiście pobudzenie martwego dotąd zęba do dalszego rozwijania się i pobierania koniecznych, życiodajnych składników z organizmu. Rewaskularyzacja miazgi wzmacnia ponadto całą strukturę zęba, staje się on mniej podatny na złamania i inne uszkodzenia mechaniczne. Minimalizowane jest również ryzyko wystąpienia nieestetycznych przebarwień.

Wszystko wskazuje na to, że już w całkiem niedalekiej przyszłości ta nowa metoda leczenia endodontycznego umożliwi wygenerowanie kompletnego, żywego zęba z pojedynczej komórki macierzystej. Obecne badania idą właśnie w tym kierunku.

Postępowanie po zakończeniu leczenia – co na leży wiedzieć!

Decydując się na dokonanie zabiegu rewaskularyzacji miazgi zęba trzeba niestety uzbroić się w dużą cierpliwość. Konieczne są bowiem częste wizyty kontrolne, aby sprawdzić czy nowa tkanka rozwija się w prawidłowy sposób. Generalnie wizyty takie należy odbywać regularnie przez kilkanaście kolejnych miesięcy. Stomatologowi warto zgłaszać wszelkie dolegliwości bólowe.

Co jakiś czas trzeba również wykonać zdjęcie rentgenowskie leczonego zęba. Pozwoli to na dokładne zobrazowanie aktualnego stanu tkanek okołowierzchołkowych oraz rozwoju samego korzenia. Jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, to można się cieszyć z w pełni odbudowanego zęba.