Podcięcie wędzidełka języka u dziecka

Podcięcie wędzidełka języka u dziecka

Podcięcie wędzidełka języka u dziecka to dość prosty oraz szybki zabieg. Oferowany jest w wielu gabinetach. Warto zaznaczyć, że rodzice decydują się na taki zabieg przede wszystkim w celu likwidacji diastemy u swojego dziecka. Innym założeniem jest to, żeby pociecha mogła prawidłowo się rozwijać. Celem jest uniknięcie powstawania wad wymowy oraz zgryzu. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda podcięcie wędzidełka języka u dziecka. Okazuje się, że coraz więcej specjalistów wykonuje taki zabieg. Na samym początku trzeba wyjaśnić, czym jest wędzidełko oraz za co odpowiada. Jest to włóknista błona śluzowa, która łączy dwie części ciała, ograniczając skutecznie ich ruchomość. Trzeba wiedzieć, że wędzidełka w jamie ustnej umożliwiają zachowanie właściwego napięcia mięśniowego między. Do tego trzeba doliczyć utrzymanie właściwych funkcji żucia. Jeżeli dziecko ma nieprawidłową budowę wędzidełka, mogą pojawić się wszelkie wady wymowy, problemy z przeżuwaniem pokarmów oraz parę innych problemów zdrowotnych.

Komplikacje jakie może powodować krótkie wędzidełko

Jeżeli celem jest rozpatrzenie objawów tak zwanego krótkiego wędzidełka, trzeba przede wszystkim powiedzieć o problemach związanych z laktacją, poranionych brodawkach, a także problemach związanych z karmieniem. Warto wiedzieć, że ograniczenie ruchomości języka ma też ogromny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu dziecka oraz osoby dorosłej. Okazuje się, że prawidłowa pozycja języka u dziecka jest bardzo istotna w kwestii efektywnego oddychania. Przede wszystkim zapewnia właściwy przepływ powietrza przez drogi oddechowe, a ponadto skutecznie zabezpiecza je przed dostaniem się do nich śliny, pokarmów, a także innych ciał obcych, co może być bardzo problematyczne. Warto trochę powiedzieć o idealnej pozycji języka. Jest ona wtedy, kiedy trzon języka spoczywa na podniebieniu twardym szczęki, a baza języka jest natomiast przesunięta ku przodowi. Koniec tego narządu nie powinien dotykać siekaczy. Wtedy mówi się o idealnej pozycji języka. Istnieją pewne dysfunkcje w ruchomości tego narządu, które spowodowane są zbyt krótkim wędzidełkiem językowym. Przez to nie możliwe jest przesunięcie bazy języka do przodu. Efektem tego jest to, że dochodzi do zmniejszenia średnicy górnych dróg oddechowych, a przy tym do znacznego spadku przepływu powietrza, co jest bardzo problematycznym zjawiskiem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oddychanie przez usta jest bardzo nieefektywne. Ma to wielkie znaczenie zwłaszcza dla dzieci. Mowa tutaj przede wszystkim o okresie noworodkowym oraz niemowlęcym. To właśnie wtedy ludzie mają do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem.

Podcięcie wędzidełka języka u dziecka – kiedy wykonać zabieg?

Trzeba wiedzieć o tym, że do zabiegu podcięcia wędzidełka kieruje głównie logopeda, a ponadto laryngolog. Nie wolno dziecka umawiać wcześniej na wizytę przed konkretnie przeprowadzoną diagnostyką, bowiem w wielu przypadkach skrócenie wędzidełka języka trzeba przeprowadzić tylko poprzez ćwiczenie logopedyczne oraz masaż. W przypadku, gdy wędzidełko rzeczywiście jest skrócone i utrudnia ssanie bądź właściwą wymogę, należy wykonać zabieg podcięcia wędzidełka. Mowa tutaj oczywiście o frenotomii, która jest często przeprowadzana w Polsce. Zabieg jest bardzo szybki. Przeprowadza się go w czasie znieczulenia. Co ciekawe, nie wymaga też pozostawienia pacjenta w szpitalu. Oprócz tego jest to przeważnie zabieg ambulatoryjny. Okazuje się, że wędzidełko przecina się skalpelem, laserem, a także nożem chirurgicznym. Jedyne co trzeba zrobić to przeciąć linię fałdu błony śluzowej w poziomie, żeby zlikwidować niechciany zrost. Warto zaznaczyć, że nowoczesne urządzenia pozwalają na wykonanie zabiegu błyskawicznie. Trzeba powiedzieć o tym, że w czasie zabiegu wykonuje się zespolenie przerwanych tkanek, co znacząco powinno ograniczyć krwawienie oraz przyspieszy gojenie się rany. Należy jednak pamiętać o tym, że przez parę dni po zabiegu pociecha musi spożywać pokarmy głównie letnie oraz płynne. Podcięcie wędzidełka języka u dziecka to niegroźny zabieg, który wykonywany jest w wielu gabinetach na terenie całej Polski.

Czy podcięcie wędzidełka boli?

Warto wiedzieć o tym, że podcięcie wędzidełka języka u dziecka to zabieg często przeprowadzany w obecnych czasach. Dzięki rozwojowi medycyny jest on coraz prostszy do przeprowadzenia. Bardzo dużo osób zastanawia się, czy podcięcie wędzidełka boli. Okazuje się, że jest to zabieg bezbolesny. Przeprowadzany jest przy zastosowaniu znieczulenia. Ponadto rana po zabiegu goi się bardzo szybko. Warto dodać, że zbyt krótkie wędzidełko języka uniemożliwia swobodne ruchy języka, a ponadto poprawną wymowę niektórych głosek wymagających podniesienie języka. Dlatego warto zabierać swoje dziecko do laryngologa. Określi on, czy pociecha ma prawidłowe wędzidełko. Jeżeli nie, prawdopodobnie zostanie zlecony zabieg specjalistyczny, który pomoże wyeliminować problem. Warto wiedzieć, że taki zabieg jest przeprowadzany w wielu gabinetach na terenie całego kraju.