Dbanie o zęby to podstawa, jeśli pragniemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem oraz atrakcyjnym wyglądem. Uzębienie to bowiem jedna z podstawowych rzeczy, na które każdy zwraca uwagę w kontaktach z innymi ludźmi. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy na co dzień, jednak w przypadku, kiedy ktoś ma niepełny lub niezadbany uśmiech, od razu to zauważamy. Wpływa to na nasze postrzeganie takiej osoby i znacznie pogarsza jej aparycję, co może wiązać się z trudniejszym nawiązywaniem nowym kontaktów lub z pogorszeniem samooceny.
Aby dbać o zdrowe zęby, musimy pamiętać o kilku ważnych czynnościach. Po pierwsze powinniśmy je myć co najmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej byłoby po każdym posiłku. W skład rytuału mycia zębów wchodzi nie tylko szczotkowanie, ale również nitkowanie za pomocą nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej, używając do tego specjalnych płynów. Tylko takie dbanie o zęby daje nam pełen spokój o to, że będą w dobrym stanie przez wiele lat i nie będziemy musieli odwiedzać zbyt często dentysty.
A jeśli już przy dentyście jesteśmy, nawet w przypadku zdrowych zębów powinniśmy udawać się do niego przynajmniej raz na pół roku, żeby sprawdzić stan uzębienia. Pamiętajmy, że niekiedy uszkodzeń nie widać gołym okiem, a im szybciej o nie zadbamy, tym mniej będzie nas to kosztowało pieniędzy oraz bólu. Właśnie dlatego regularnie odwiedzanie stomatologa jest takie ważne. Może on nam również pomóc wykryć niektóre choroby uzębienia, np. paradontozę, i zalecić jakieś działania lecznicze.
Jednak zdarzają się sytuacje, w których nawet dbanie o zęby oraz regularne odwiedziny u dentysty nie ustrzegą nas przed utratą któregoś z zębów. Może to być spowodowane wymienionymi już chorobami, ale również podeszłym wiekiem. Czy w takiej sytuacji musimy pogodzić się z niepełnym uzębieniem i nauczyć się śmiania z zamkniętymi ustami? Oczywiście, że nie, ponieważ dzisiaj na rynku dostępne są różne rodzaje uzębienia zastępczego, dzięki któremu możemy zachować estetyczny wygląd i śmiać się do woli.
Chodzi oczywiście o specjalne protezy, które dopasujemy u dentysty. Do wyboru mamy wersję ubieraną i wyjmowaną, ale również stałą. W przypadku pierwszej jest możliwość zastosowania pełnej protezy, jeśli z jakiejś przyczyny straciliśmy wszystkie zęby, ale również częściowej, która może wypełniać tylko pojedyncze luki w uzębieniu. Wielu ludzi stosuje tego typu rozwiązania i chwali je sobie. Jeśli dodatkowo używamy do nich kremu mocującego, można zapomnieć o tym, że ma się sztuczne zęby.
Jeśli znowu chodzi o protezy stałe, są one sporo droższe, ale również wygodniejsze. Dają one dużo lepsze wrażenie posiadania naturalnych zębów i łatwo się do nich przyzwyczaić. Jednak ile kosztuje proteza stała? Wedle różnych cenników koszt jednego implanta oscyluje w okolicach 4000 zł. Jest to spora suma, ale musimy pamiętać, że w zamian otrzymujemy dużo większą wygodę. Ząb jest bardziej stabilny i bez problemu będziemy mogli nie tylko się śmiać, ale również jeść z tą protezą w naszych ustach.