Nitkowanie zębów to czynność, która powinna stanowić integralną część codziennej higieny jamy ustnej. W tym przypadku dość często pojawia się dylemat dotyczący tego czy stosować należy nitkowanie przed czy po umyciu zębów? Ponadto, wielu pacjentów ma obawy dotyczące tego, czy nitkowanie jest bezpieczne dla ich zębów i dziąseł.
Na czym polega nitkowanie zębów?
Nitkowanie to forma pielęgnacji zębów, która może być z powodzeniem wykonywana w warunkach domowych. Odbywa się ono za pomocą specjalistycznej nici dentystycznej. W celu wykonania nitkowania należy oderwać lub odciąć około 50 cm nitki dentystycznej.
Większość producentów oferuje swoje akcesoria dentystyczne w poręcznych opakowaniach, które wyposażone są w niewielki nożyk, za pomocą którego można odciąć pożądany fragment nici dentystycznej. Końce odciętego fragmentu nici należy owinąć wokół środkowych palców obu dłoni pozostawiając pomiędzy nimi odcinek o długości od 2,5 do 5 cm. Następnie za pomocą nici przytrzymywanej kciukami i palcami wskazującymi należy za pomocą pionowych ruchów wymiatających oczyszczać każdą kolejną szczelinę międzyzębową.
Ruchy powinny być na tyle delikatne, aby nie doszło do uszkodzenia dziąseł. Ponadto, podczas stosowania nici należy zwrócić uwagę na to, aby podczas czyszczenia każdej kolejnej szczeliny międzyzębowej stosować czysty fragment nici. Zużyta nić nie nadaje się do kolejnego użycia. Nitkowanie powinno trwać około trzech minut. Czy jednak należy stosować nitkowanie przed czy po umyciu zębów?
Wskazania do nitkowania
W wielu gabinetach dentystycznych padają pytania dotyczące tego, czy mimo codziennego szczotkowania zębów należy stosować również nitkowanie zębów. Ponadto, pacjenci zastanawiają się nad tym czy stosować należy nitkowanie przed czy po umyciu zębów?
Otóż, samo szczotkowanie nie jest wystarczające w celu skutecznego usuwania resztek pokarmowych oraz bakterii gromadzących się w przestrzeniach międzyzębowych. Należy bowiem pamiętać o tym, że żadna szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do wąskich szczelin, które znajdują się pomiędzy zębami.
Stosując szczoteczkę tradycyjną lub elektryczną możliwe jest bowiem dotarcie jedynie do trzech z pięciu powierzchni zębowych. Pozostałe dwie mogą być skutecznie oczyszczane jedynie za pomocą nici dentystycznej. Brak regularnego oczyszczania tych obszarów prowadzi do gromadzenia się w ich obrębie resztek pokarmu, bakterii oraz innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Tego typu zaniedbania higieniczne mogą prowadzić do rozwoju próchnicy i paradontozy, a w konsekwencji nawet utraty zębów.
Co pierwsze – mycie zębów czy nitkowanie?
Jak wspomniano powyżej, wielu pacjentów ma wątpliwości dotyczące tego, czy powinni oni stosować nitkowanie przed czy po umyciu zębów? Otóż, w opinii specjalistów najważniejsze jest regularne wykonywanie tej czynności. Dentyści zalecają stosowanie nici dentystycznej raz dziennie, rano lub wieczorem.
Pora dnia nie ma większego znaczenia i zależy przede wszystkim od preferencji pacjenta. Podobnie jak w przypadku pory dnia, tak również w przypadku tego czy nitkowanie należy wykonywać przed czy po szczotkowaniu zębów istnieje pełna dowolność.
Nieco inne zalecenia mogą dotyczyć jednak pacjentów, którzy posiadają protezę dentystyczną lub aparat ortodontyczny. Wówczas zalecenia lekarskie mogą obejmować czesterze nitkowanie zębów lub stosowanie konkretnych nici, irygatorów lub szczoteczek do czyszczenia szczelin międzyzębowych.