Kiedy wypadają mleczaki u dziecka?

Mleczaki, czyli po prostu zęby mleczne z natury mają to do siebie, że prędzej czy później muszą wypaść. To wręcz nieuniknione! Problem jest jednak to, że nie do końca wiemy, kiedy nadszedł „ten czas”. Nic więc dziwnego, że wy, rodzice szukacie ciekawych i przydatnych informacji na ten temat! Odpowiedzi więc w dzisiejszym artykule na trapiące rodziców pytanie, jakim jest, kiedy wypadają mleczaki u dziecka? Dziś kompleksowo zajmiemy się zębami mlecznymi, gdyż nie tylko powiemy wam, kiedy powinny one samoistnie wypaść z jamy ustnej, ale też przede wszystkim: jakie zęby możemy nazwać zębami mlecznymi i co sprawia, że zęby mleczne wypadają. Mamy nadzieję, że po dzisiejszym artykule wszystko stanie się jasne i klarowne — zaczynamy więc dzisiejszy artykuł!

 

Jakie zęby to mleczaki?

 

Zanim jednak zaczniemy nasze rozważania na temat tego kiedy wypadają mleczaki u dziecka, należy zdać sobie sprawę z tego jakie zęby to mleczaki. Otóż sprawa jest całkiem prosta. Zęby mleczne, czyli potocznie mleczaki to pierwsze zęby naszych dzieci. Zauważymy ich obecność w około 5-6 miesiącu, gdy pojawiają się pierwsze siekacza. Proces ich rośnięcia może jednak rozpocząć się nieco później. Mleczaki niestety mają to siebie, że służą młodym pacjentom stosunkowo krótko. Pełen zestaw mleczaków pojawia się w jamie ustnej w granicach 3 lub 4 roku życia i po kolejnych 3, maksymalnie 4 latach wszystkie z nich wypadają, będąc wypchanymi przez zęby stałe. Kiedy jednak możemy spodziewać się tego, że mleczaki zaczną wypadać? Odpowiedź czeka na was w kolejnej części naszego artykułu o wypadających zębach mlecznych! 

 

Kiedy zaczynają wypadać mleczaki?

 

Czas więc odpowiedzieć na trapiące rodziców pytanie: kiedy zaczynają wypadać mleczaki? Otóż pierwsze zęby mleczne mogą wypadać już w okolicach 5 roku życia, jednak cały ten proces może trwać kilka lat. Dochodzi nawet do sytuacji, w której tracimy zęby mleczne w okolicach… 12 roku życia! To całkiem długo, czyż nie? Zęby mleczne mają to do siebie, że wypadają w kolejności takiej jak wyrosły. Stąd też pierwszymi zębami, które mogą wypaść się jedynki dolne i dzieje się to w granicach 6 urodzin. Potem możemy liczyć na to, że zaczną wypadać dolne dwójki. Z czasem to samo stanie się z górną szczęka naszego dziecka! Kolejne w kolejce są kły, które wypadają w granicy 9 – 12 lat życia naszej pociechy. Jeżeli chodzi o trzonowe, to wypadają one tym samym okresie-od 9 do 12 roku życia. Co ciekawe, ósemki, czyli dobrze znane zęby mądrości i zarazem ostatnie zęby trzonowe nie mają swojego mlecznego odpowiednika i od razu pojawiają się jako zęby stałe! 

 

Mamy więc nadzieję, że wasza wiedza o zębach jest już znacznie większa. Mamy też nadzieję, że ktokolwiek zapyta was, kiedy wypadają mleczaki u dziecka, będziecie w stanie śpiewająco odpowiedzieć na te niełatwe pytanie! W razie jakichkolwiek pytań, niejasności czy też innych problemów związanymi z niesfornymi zębami mlecznymi, zalecamy kontakt z najbliższym, lub najbardziej zaufanym gabinetem stomatologicznym.