Implanty stomatologiczne są jednym z najlepszych rozwiązań, stosowanym w przypadku ubytków w uzębieniu. Jego zastosowanie jest uzasadnione tylko wtedy, gdy zastosowany system implantologiczny jest dobry jakościowo. Lekarzem, który powinien przeprowadzić zabieg implantacji, jest lekarz implantolog. Dowiedz się, na czym polega zakładanie implantów stomatologicznych i czy masz powód do obaw.
Etap pierwszy
Etap pierwszy jest etapem, podczas którego dochodzi do stworzenia przestrzeni dla implantu stomatologicznego. Lekarz wywierca w wyrostku zębodołowym dziurę, otwór, który pozwoli na włożenie implantu. Przed przeprowadzeniem tego zabiegu chirurgicznego konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, aby zweryfikować ilość tkanki kostnej w dziąśle i sprawdzić, czy zachodzi konieczność przeprowadzenia zabiegu implantacji z wykorzystaniem wypełnienia, które zastąpi ubytki w kości.
Wszczepienie implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, wrażliwi pacjenci mogą zdecydować się na znieczulenie ogólne. Wykonanie zabiegu wszczepienia zajmuje maksymalnie dwie godziny, w zależności od ilości wszczepianych implantów. Po wszczepieniu następuje weryfikacja jakości wszczepionego implantu; jeśli wszystko się zgadza, rana jest zaszywana.
Etap drugi
Po krótkim czasie od zabiegu konieczne jest odsłonięcie implantu, poprzez nacięcie błony śluzowej znajdującej się nad implantem, następnie wkręca się śrubę gojącą. Jej zastosowanie skraca czas gojenia, co przekłada się na efektywność zabiegu. Wykorzystanie śruby gojącej to przedostatni etap leczenia implantologicznego, następnie będzie można już założyć odpowiednią koronę protetyczną.
Etap trzeci
Podczas trzeciego zabiegu lekarz pobiera wyciski z jamy ustnej pacjenta, a następnie mocuje sztuczny ząb na implant. Podczas tej samej wizyty dobierany jest także kolor korony protetycznej, która zostanie zamocowana na implancie – tak, aby implant wyglądał możliwie naturalnie.
Następnie tworzone są dodatkowe elementy do implantu – łącznik i korona protetyczna. Implantolog przykręca łącznik na implant – jeśli wszystko trzyma się dobrze, na implant mocowana jest korona protetyczna.
Zalecenia po zabiegu wszczepienia implantu
Implantacja to zabieg, po którym trzeba szczególnie uważać, by nie doprowadzić do zakażenia czy uszkodzenia rany. Po zabiegu implantacji zalecamy dietę płynną lub półpłynną. Posiadacze implantów powinni używać odpowiednich past i płynów do pielęgnacji implantów.