Próchnica zębów to jedno ze schorzeń, z którym boryka się wiele osób. Szacuje się, że może ona dotykać aż 90% dorosłych Polaków. Czasami dotyka ona nawet najmłodszych. Również w tym wypadku nie należy jej bagatelizować, bo próchnica może łatwo przejść na zęby stałe. Co warto o niej wiedzieć? Jak wygląda próchnica zęba? Jak z nią walczyć?
Próchnica zęba – charakterystyka choroby
Próchnica to choroba bakteryjna. Atakuje ona twarde tkanki zęba i zmiękcza szkliwo. Jest to efekt działania kwasów, które powstają właśnie na skutek bakterii zasiedlających jamę ustną i rozkładających cukry. Ważne jest to, że próchnicą można się zarazić. Wiele osób bagatelizuje ten problem i uważa, że próchnica jest związana wyłącznie ze spożywaniem dużej ilości cukrów prostych. W rzeczywistości może ona jednak przenieść się z człowieka na człowieka. Stąd też bardzo ważne jest, by nie używać tych samych sztućców.
Szczególnie ważne jest to w przypadku najmłodszych dzieci. Rodzice nie powinni jeść z nimi z jednej łyżeczki lub oblizywać ich smoczków. W ten sposób mogą zarazić ich mleczne zęby próchnicą. Konieczne jest więc zachowanie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Nie zapominajmy też, że próchnica nie zniknie wraz z zębami mlecznymi. Ona może bez przejść na zęby stałe i powodować ich uszkodzenia.
Oznaki próchnicy zębów
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda próchnica zęba, to musisz wiedzieć, że jej rozpoznanie nie jest bardzo trudne. W bardzo zaawansowanych przypadkach czarne ubytki można zauważyć nawet w lustrze. Próchnica objawia się bólem zębów oraz ich nadwrażliwością na ciepłe i zimne posiłki. Najlepiej jest zwrócić się do dentysty już po zauważeniu pierwszych oznak. Wtedy ubytek może być na tyle mały, że jego wyleczenie nie będzie dużym problemem. Jeśli się to zaniedba – może skończyć się nawet ekstrakcją zęba.
Pierwszą oznaką próchnicy jest pojawienie się plamki próchnicowej. Po pewnym czasie zaczyna ona robić się coraz ciemniejsza. Ten proces można odwrócić, stosując remineralizację. Następnie atakują one szkliwo. Bakterie, kwasy i toksyny rozmiękczają szkliwo i powiększają ubytek. Jednak, jeśli nie podejmie się leczenia w tym momencie, bakterie wędrują w głąb zęba – aż do miazgi. Na tym etapie dochodzi już do poważnego procesu zapalnego, który może prowadzić do martwicy zęba.
Próchnica zęba – leczenie
W przypadku leczenia próchnicy najważniejsze jest szybkie reagowanie. Dzięki niemu jest największa szansa na to, że ząb będzie można jeszcze uratować. Niewielkie zmiany można leczyć przy pomocy ozonu. Ma on własności bakteriobójcze i skutecznie zatrzymuje rozwój próchnicy. Jeśli jednak zmiana jest już większa, konieczne jest borowanie. Polega ono na usuwaniu tkanek zęba i wypełnienie powstałej przestrzeni przy pomocy tzw. plomby. Podczas zabiegu używa się też specjalnych środków, które dezynfekują ząb od środka. W przeciwnym wypadku próchnica mogłaby rozwijać się dalej pod wypełnieniem. Środki dezynfekujące są najczęściej produkowane na bazie srebra koloidalnego.