Podcinanie wędzidełka zębowego to powszechny zabieg, który wykonywany jest nawet u dzieci. Nie każdy wie, że zbyt krótkie wędzidełko może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Nierzadko prowadzi ono do diastemy, czyli przerwy pomiędzy siekaczami. Opisywany zabieg jest bezbolesny, co z pewnością ma znaczenie dla wielu pacjentów.
Na czym polega podcięcie wędzidełka?
Wędzidełko jest zlokalizowane pod językiem. Specjalista (najczęściej laryngolog) przecina błonę, jednak jest to całkowicie bezbolesne. Ponadto proces gojenia przebiega bardzo szybko i nie wywołuje nieprzyjemnych lub uciążliwych dolegliwości. W zdecydowanej większości przypadków nie musimy borykać się z powikłaniami. Niezwykle istotne jest to, aby do zabiegu odpowiednio się przygotować, gdyż tylko wtedy osiągniemy pożądane rezultaty. Przede wszystkim wykonuje się proste ćwiczenia języka, dzięki którym można uniknąć zrostów. Ponadto dzięki nim po podcięciu wędzidełka łatwiej nam będzie powrócić do normalnego stanu. Warto wspomnieć, że ćwiczenia języka wykonujemy również po przebytym zabiegu. Z pewnością lekarz udzieli nam niezbędnych informacji na ten temat.
Kiedy konieczne jest podcięcie wędzidełka?
Zbyt krótkie wędzidełko może okazać się problemem już od pierwszych dni życia. Noworodek ma problemy z ssaniem piersi matki, przez co swobodne i komfortowe spożywanie pokarmu jest zwykle niemożliwe. Karmienie staje się męczące dla obu stron, przez co konieczne jest szybkie przejście na mleko modyfikowane. Podcięcie wędzidełka jest zalecane w przypadku m.in.:
– ograniczonych ruchów języka (poczucie jego ściągnięcia w dół),
– opór podczas wysuwania języka z jamy ustnej,
– charakterystyczne napięcie po podniesieniu języka w górę,
– problemy z wymową i wypowiadaniem niektórych głosek.
Może okazać się tak, że zabieg podcięcia wędzidełka zębowego zostanie zalecony przez stomatologa. Najczęściej jest to spowodowane dużym ryzykiem wystąpienia wady zgryzu, czy też szczękościsku. Innym wskazaniem może stać się ślinotok.
Przeciwwskazania do zabiegu
Wiadomym jest, że podcięcie wędzidełka zębowego nie może zostać przeprowadzone w absolutnie każdym przypadku. Właśnie dlatego tak duże znaczenie odgrywa konsultacja z laryngologiem oraz chirurgiem. Do przeciwwskazań można zaliczyć m.in.:
– choroby układu krążenia,
– przyjmowanie leków na rozrzedzenie krwi,
– uczulenie na środki znieczulające,
– infekcje i schorzenia dróg oddechowy,
– wycieńczenie organizmu i zły stan ogólny.
Laserowe podcinanie wędzidełka zębowego
Warto wiedzieć, że wędzidełko zębowe podcinane jest nie tylko metodą tradycyjną, ale również laserową. Trzeba jednak mieć świadomość, że w drugim przypadku również potrzebne jest znieczulenie. Atutem jest jednak brak krwawienia, co może mieć znaczenie dla wielu pacjentów. Ponadto cięcie może być niezwykle precyzyjne. Nie ma także konieczności zakładania szwów, a gojenie przebiega bardzo szybko. Decydując się na metodę laserową musimy zwykle skorzystać z usług prywatnego ośrodka, co wiąże się z dodatkowymi kosztami (nawet 1500-2000 zł).