Chcesz wiedzieć, jak pokonać strach przed dentystą? Pytanie to zadają sobie dorosłe osoby – zarówno w swoim imieniu, jak i w imieniu swoich dzieci. Problem strachu przed dentystą wbrew pozorom jest bardzo powszechny, niestety – nie jest tak, że nie da się tego lekarza całkowicie nie bać. Zawsze zderzymy się z jakimś zabiegiem, który będzie wzbudzał w nas lęk czy strach. Priorytetem w takiej sytuacji jest to, by wiedzieć, jak zareagować.
Istnieje kilka rozwiązań co do tego, jak pokonać strach przed dentystą. Przede wszystkim, można to robić doraźnie – stosując na przykład rozwiązania farmakologiczne. Jednym z takich rozwiązań jest sedacja wziewna, czyli mieszanina podtlenku azotu i tlenu, nazywana także gazem rozweselającym. Mieszanina ta jest stosowana najczęściej u dzieci, jako że sposób jej dawkowania można bardzo uprzyjemnić, a jednocześnie daje ona efekt, który satysfakcjonuje dzieci.
W przypadku dzieci, można także zastosować tak zwaną wizytę adaptacyjną, pozwalającą na zapoznanie dziecka z gabinetem stomatologicznym. To również pozytywnie przełoży się na dalszą współpracę ze stomatologami. Wiadomo, że dziecko posadzone na fotel w zupełnie obcym miejscu, gdy ktoś będzie przeprowadzać np. Zabieg mający na celu usunięcie próchnicy, może być przestraszone. Dlatego wizyta adaptacyjna jest ważna.
Z tego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać wizyta u dentysty, a także jak pokonać strach przed dentystą.
Jak powinna wyglądać wizyta u dentysty?
Istnieje kilka wyróżników pomyślnej współpracy z dentystą, a także tego, jak powinna wyglądać wizyta u dentysty. Przede wszystkim, taka wizyta powinna być z pełnym poszanowaniem dla odczuć pacjenta. Pacjent ma prawo się bać i ma prawo go boleć, a dentysta absolutnie nie ma prawa tego negować. Dentysta powinien potrafić skutecznie uspokoić pacjenta, aby ten mógł z pełnym spokojem przystąpić do realizacji założeń zabiegu.
Dentysta powinien być absolutnie szczery, jednak dla dzieci ta wiedza powinna być przekazywana z pewnym, łagodnym podejściem. Dziecko nie musi znać wszystkich szczegółów – a jedynie to, co jest niezbędne. Nie można okłamywać dziecka, gdyż w przypadku zderzenia się z prawdą dziecko zrazi się do leczenia.
Leczenie powinno być wykonywane w przyjaznym dla pacjenta otoczeniu, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Tylko w takiej sytuacji pacjent będzie czuć się komfortowo. Dodatkowo, warto jest umówić z lekarzem reakcję, która ma spowodować, że wszelkie prace zostaną zatrzymane. Dzięki temu pacjent będzie mieć lepszą kontrolę i uspokoi się.
Co zrobić żeby wizyta u dentysty nie bolała?
Wiesz już, jak pokonać strach przed dentystą. Teraz na pewno zastanawiasz się co zrobić żeby wizyta u dentysty nie bolała. Najlepszym sposobem na ból jest znieczulenie – miejscowe lub ogólne. Warto stosować znieczulenie tylko w uzasadnionych przypadkach, gdyż jego używanie też niesie za sobą pewne konsekwencje. Dodatkowo, warto jest rozważyć sedację wziewną, która może nie jest pełnoprawnym znieczuleniem, ale część stanów bolesnych na pewno ograniczy.