Kamień na zębach stanowi jedną z bardziej popularnych dolegliwości, zwłaszcza u osób w średnim wieku. Kamieniem nazywamy płytkę nazębną, która w wyniku braku higieny zaczyna się mineralizować.
Kamień na zębach – przyczyny
Jego najczęstszą przyczyną jest palenie papierosów oraz nadmierne picie kawy oraz herbaty, w szczególności herbaty zielonej. Do pojawienia się kamienia może także przyczynić się brak dbania o ogólną higienę jamy ustnej, dlatego najprostszym sposobem na jego zapobieganie jest szczotkowanie zębów do trzech razy dziennie. Co prawda istnieją także uwarunkowania genetyczne, przez co niektóre osoby są bardziej podatne na wystąpienie kamienia. Nie oznacza to jednak, iż jesteśmy skazani na kamień, gdyż problem zawsze można zminimalizować za sprawą dokładniejszej higieny.
Kamień nazębny – jak usunąć?
Aby usunąć kłopotliwy kamień nazębny, w tej kwestii trzeba umówić się na wizytę do specjalisty. Po umówieniu wizyty, w gabinecie stomatologicznym odbywa się zabieg nazywany skalingiem. Polega on na zdjęciu z zębów twardej warstwy nagromadzonego kamienia. Stanowi on pożywkę dla bakterii i innych drobnoustrojów, dlatego tak ważne jest pozbycie się go jak najszybciej. Do usuwania kamienia nazębnego stosuje się ultradźwięki, dzięki czemu z powierzchni każdego z zęba pozbywa się warstwy kamienia. Kamień poddany takiemu procesowi zwyczajnie kruszy się i odpada. Niestety, kamień nazębny należy do dolegliwości nawracających. Dlatego większość dentystów zaleca wizytę średnio raz na 12 miesięcy lub częściej, w zależności od potrzeb pacjenta. Sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, jednak nie jest bolesny. Rama czasowa trwania wizyty może wynosić maksymalnie 30 minut, w zależności od ilości zębów dotkniętych schorzeniem.
W bardziej zaawansowanym stadium kamienia nazębnego wymagany jest zabieg chirurgiczny. Nieleczony może prowadzić do paradontozy. Podczas jego trwania zdjęty zostaje kamień zalegający poniżej linii dziąseł. Stosuje się także narkozę bądź mocne znieczulenie miejscowe.
Poza najbardziej popularną metodą skalingu, występują także mniej skuteczne jednak dalej spotykane metody. Należy do nich mechaniczne usuwanie kamienia, wymagające dużo czasu. Narzędzia wykorzystywane do zabiegu nie są tak precyzyjne jak ultradźwięk. Istnieje również metoda wykorzystania do tego lasera lub substancji chemicznych, pomagające rozpuścić kamień nazębny.
Zdjęcie kamienia z zębów – cena zabiegu
Ile kosztuje zdjęcie kamienia z zębów? W większości przypadków jest to zabieg refundowany, jednak z powodu długiego czasu oczekiwania wiele osób słusznie decyduje się na wizytę w prywatnych gabinetach.
Na zabieg często składa się wiele czynności do niego dołączanych, np. polerowanie, fluoryzacja, lakierowanie czy polerowanie. Wpływają one znacząco na cenę, często są jednak wymagane i idą w parze z odkamienianiem. Podanie dodatkowego znieczulenia pacjentowi również podwyższa nieznacznie stawkę. Dlatego cena zabiegu jest elastyczna i może się różnić. Wynosi ona od 100 do często kilkuset złotych.