Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
W obecnych czasach bardzo popularne stały się różne zabiegi związane z wybielaniem zębów. Jednak wiele osób zastanawia się, czy ten proces ma jakikolwiek wpływ na niszczenie szkliwa. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z większą ilością informacji na temat wybielania.
Proces wybielania – na czym polega?
Proces wybielania zębów realizowanych jest dwuetapowo. Przede wszystkim najbardziej kluczowym działaniem w tej sytuacji jest usuwanie istniejących przebarwień, zarówno z zewnętrznej warstwy zęba, jak i spod powierzchni szkliwa. Dodatkowo w całym procesie niezbędne jest również zapobieganie powstawaniu nowym przebarwieniom. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie trwałych efektów. Jest to możliwe dzięki usunięciu lub wybieleniu istniejących przebarwień. Cały proces związany z wybielaniem zębów obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, ponieważ w niektórych sytuacjach zabieg wybielania zębów nie jest wskazany lub nawet jest niemożliwy do wykonania. Dlatego lekarz stomatolog przeprowadza wywiad oraz stosowne badanie, które umożliwi mu podjęcie decyzji. Następnym etapem całego procesu jest higienizacja jamy ustnej, czyli skaling oraz piaskowanie. Z całą pewnością zapewni to lepsze efekty podczas wybielania. Po higienizacji możliwe jest przeprowadzenie wybielania zębów z wykorzystaniem zróżnicowanych metod.
Sposoby wybielania zębów
W obecnych czasach wybielanie zębów może być realizowane poprzez dość zróżnicowane sposoby. Wśród nich wymienia się zarówno metody gabinetowe, jak i domowe. Warto wybraną metodę dostosować do swoich potrzeb, a także indywidualnych preferencji. Wśród głównych metod wybielania zębów można wyróżnić następujące:
– metoda Beyond, która umożliwia rozjaśnienie zębów nawet o osiem odcieni; w tym przypadku na zęby nakładany jest specjalny żel, którego właściwości są wyzwalane z wykorzystaniem światła lampy Beyond; zabieg trwa około godziny i jest niezwykle skuteczny, ponieważ umożliwia usunięcie nawet silnych przebarwień z powierzchni zęba,
– metoda Prevdent, który umożliwia jednoczesne wybielenie zębów oraz wzmocnienie ich szkliwa; w tym przypadku na zęby nakładany jest specjalny preparat w formie pianki; jego celem jest także mineralizacja szkliwa oraz redukcja nadwrażliwości,
– metoda nakładkowa, czyli domowa, w której tworzone są nakładki do samodzielnego stosowania; w nakładkach znajduje się specjalny żel i powinno się je nosić codziennie przez kilka godzin przez około dwa tygodnie.
Przeciwwskazania do wybielania zębów
W obecnych czasach wiele osób decyduje się na wybielanie zębów. Jednak w przypadku tego zabiegu istnieją również pewne przeciwwskazania, na które warto zwrócić uwagę. Wśród nich można przede wszystkim wymienić różnego rodzaju choroby zębów oraz dziąseł. Są to między innymi próchnica zębów i choroby przyzębia, a także paradontoza, nadwrażliwość, odsłonięte korzenie zębowe oraz stany zapalne w jamie ustnej. Wybielanie zębów nie jest także wskazane w trakcie ciąży oraz podczas przyjmowania niektórych leków. Dlatego przed ewentualnym zabiegiem warto skonsultować się ze stomatologiem, który podejmie ostateczną decyzję.