Ciąża to niezwykle ważny okres dla każdej kobiety. Nie tylko oznacza całkowitą zmianę dotychczasowego życia, lecz przede wszystkim wiąże się z ogromnymi zmianami w zakresie funkcjonowania organizmu. Wiele kobiet zastanawia się przykładowo nad tym, czy w ciazy mozna leczyc zeby. Jak to więc wygląda i czy można wykonywać wszystkie zabiegi stomatologiczne, jeśli spodziewa się dziecka?
Co przysługuje kobiecie w ciąży u dentysty?
Zanim jednak przejdzie się do najważniejszej sprawy, czyli tego, czy w ciąży można leczyć zęby, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, czy kobieta w stanie błogosławionym może liczy na dodatkowe usługi u dentysty. Czy taki pacjent z powodu swojego stanu jest lepiej traktowany? Jak się okazuję, każda kobieta w ciąży może liczyć na znacznie szerszy zakres leczenia. Jak to wygląda w szczegółach?
Wszystkie kobiety w ciąży, a także do 6 tygodni po porodzie, mogą liczyć na nieco lepsze świadczenia w gabinetach stomatologicznych współpracujących z NFZ. Przede wszystkim każdej kobiecie w ciąży przysługuje pomoc w przypadku nagłego bólu zęba. Jeśli pomoc potrzebna będzie po godzinie 19, otrzymać ją będzie można bezzwłocznie w placówce pełniącej dyżur stomatologiczny.
Oczywiście na tym dodatki się nie kończą, ponieważ kobiety w ciąży mogą wykonywać raz na kwartał zupełnie bezpłatnie kontrolne badania lekarskie. Co więcej, przysługuje im także bezpłatne leczenie kanałowe każdego zęba, scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, a także refundacja na znieczulenie.
Leczenie zębów w ciąży
Czy w ciąży można leczyć zęby? Jak widać po powyższym opisie darmowych usług w gabinetach stomatologicznych współpracujących z NFZ jak najbardziej tak. Nie oznacza to jednak tego, że takie leczenie jest zupełnie identyczne, jak w przypadku kobiet niebędących w ciąży. Co więc trzeba o tym wiedzieć? Czy w ciąży można leczyć zęby tak samo, jak przed zajściem w ciążę?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że każdy stomatolog zleca wykonanie gruntownego leczenia zębów przed zajściem w ciążę. Choć poszczególne zabiegu są dozwolone, to jednak mogą stanowić pewne obciążenie dla organizmu, co potencjalnie może odbić się również na stanie dziecka. Z tego też powodu polecane jest wykonanie wszystkich mniejszych i większych zabiegów przed zaplanowaniem ciąży.
Rzecz jasna nie można wszystkiego zaplanować, więc mimo wszystko pomoc stomatologiczna w czasie ciąży jest często konieczna. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że bez większych problemów można wykonywać wszystkie podstawowe zabiegi estetyczne i higienizacyjne, takie jak usuwanie kamienia nazębnego. Co więcej, możliwe jest także usuwanie z zębów próchnicy. Oczywiście taki zabieg jest niezwykle mocno wskazany, gdy tylko pojawi się choćby najmniejszy ubytek. Stan zapalny zębów może być niezwykle groźny dla całego organizmu, a co za tym idzie również dla dziecka. Zalecane jest więc częste kontrolowanie zębów w czasie ciąży i przynajmniej raz na trymestr udawanie się z tego powodu do stomatologa.
Niezwykle często kobiet w ciąży zadają w gabinecie stomatologicznym pytanie dotyczące znieczulenia. Jest to w końcu substancja chemiczna, która oddziałuje na organizm. Siłą rzeczy dostaje się także do krwioobiegu dziecka. Jak się jednak okazuje, znacznie niebezpieczniejsze niż substancja podczas znieczulenia jest to, jaki stres, a także ból odczuwać będzie kobieta. Z tego też powodu zawsze zalecane jest stosowanie czegoś do uśmierzenia bólu. Koniecznie jednak przed podaniem takiej substancji należy poinformować stomatologa, że jest się w ciąży.
Co jednak z bardziej poważnymi zabiegami, takimi jak np. leczenie kanałowe? Jak każdy doskonale wie, jest to dość skomplikowany zabieg, który często przeprowadzany jest na kilku wizytach. Czy może on być wykonywany w przypadku ciąży? Jest to jeden z tych zabiegów, które jeśli tylko można, powinno się przełożyć. Spowodowane jest to tym, że do leczenia kanałowego konieczne jest zrobienie zdjęcia RTG, które jest absolutnie zakazane w trakcie ciąży, ponieważ może spowodować nawet zmiany rozwoju płodu.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy w ciąży można leczyć zęby? Oczywiście tak, choć z drobnymi wyjątkami. A co z innymi, nie tak często stosowanym zabiegami, jak wybielanie zębów czy też zatrucie zęba?
Na samym początku warto przyjrzeć się temu drugiemu zabiegowi, czyli zatruciu zęba. Polega on na podaniu do miazgi zębowej specjalnej substancji, która powoduje obumieranie miazgi. Taki zabieg wykonywany jest w sytuacji, gdy zakażenie jest tak poważne, że nie da się jej uratować. Używana do zabiegu substancja jest wysoce toksyczna i niebezpieczna, przez co budzi obawy u rodziców. Obecnie medycyna jest jednak na tyle precyzyjna, że można ją podawać bez żadnego ryzyka powikłań i kłopotów zdrowotnych.
Jeśli natomiast chodzi o wybielanie zębów, to jest to dozwolone, lecz nie w przypadku każdego zabiegu. Przykładowo nie zaleca się stosowania do tego celu fluoru. Inne metody, takie jak usuwanie kamienia nazębnego czy też nawet laserowe wybielanie zębów są jak najbardziej dozwolone i polecane.