Szkorbut jest chorobą powszechnie znaną, jako choroba marynarzy/, jako że w dawnych czasach cierpieli na nią głównie żeglarze, odseparowani na morzu od pożywienia dostarczającego niezbędnych witamin. Szkorbut obecnie występuje bardzo rzadko, niemniej jednak warto poznać kilka istotnych faktów na jego temat.
Szkorbut – czym on jest?
Jest to schorzenie, które spowodowane jest przez niedobór w organizmie cennej witaminy C. Człowiek, w przeciwieństwie do zwierząt, nie jest w stanie tej witaminy syntezować. Jedynym sposobem na dostarczenie jej do organizmu, jest dostarczenie jej w gotowej postaci – razem z jedzeniem.
Skąd się bierze szkorbut?
Specjaliści twierdzą, że zdrowy, dorosły człowiek powinien spożywać od 45 do 90 mg witaminy C na dobę. Najlepiej, jeśli będzie ona dostarczana razem z pokarmem. W tym celu należy stosować zdrową, urozmaiconą dietę. Jeśli okazuje się, że jest to niemożliwe, należy włączyć odpowiednią suplementację. Jednak wszelkie preparat należy zażywać rozsądnie, ponieważ nadmiar witaminy C jest równie groźny dla zdrowia, jak jej niedobór.
Główną przyczyną choroby jest więc nieodpowiednia dieta, w której brakuje pożywienia bogatego w witaminę C. Obecnie szkorbut występuje bardzo rzadko, jako że ludzie mają o wiele łatwiejszy dostęp do zróżnicowanego jedzenia, niż kiedyś. Szkorbut może jednak rozwijać się u osób będących w grupie ryzyka, czyli: cierpiących na głód, zaburzenia odżywiania, alkoholizm czy różnego rodzaju schorzenia, które zaburzają przyswajanie witaminy C.
Objawy szkorbutu
Objawy tej choroby są wręcz niemożliwe do przeoczenia. Są to jasne sygnały świadczące o tym, że w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego. Szkorbut może wiązać się z podrażnieniem oczu – będą one bardzo suche i nadwrażliwe na światło, możliwe jest także występowanie krwotoków podspojówkowych. Schorzenie wiąże się także z chorobami dziąseł – stają się one obrzęknięte, zęby stają się chwiejne, a nawet – mogą wypadać! Niedobór witaminy C wiąże się również z bolesnością oraz sztywnością stawów, odczuwaną zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych. Na skórze mogą pojawiać się krwawe wybroczyny, rany goją się znacznie wolniej, niż u zdrowego człowieka. Szkorbut powodować może również kłopoty z sercem i płucami – co może nawet zagrażać życiu.
Szkorbut – kuracja choroby
Aby potwierdzić występowanie szkorbutu, należy wykonać badania krwi, które potwierdzą wystawioną na podstawie objawów diagnozę. Morfologia wykaże zmniejszone stężenie witaminy C oraz występowanie anemii. Aby skutecznie leczyć chorobę, należy uzupełniać niedobory witaminy przy pomocy tabletek bądź kroplówek. Leczy się również uciążliwe objawy.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że brak reakcji na niedobór witaminy C może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Nieleczony szkorbut może skończyć się sepsą, a w efekcie – śmiercią.
Dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest profilaktyka tej groźnej choroby – ważna jest głównie zbilansowana i urozmaicona dieta.