Skaling zębów to zabieg zaliczany do grona zabiegów profilaktycznych. Skaling zębów pozwala usunąć kamień nazębny i zalegającą płytkę nazębną zarówno z powierzchni zębów, jak i z powierzchni znajdujących się pod dziąsłami. Kamień nazębny jest bardzo groźnym osadem – w jego składzie zawierają się różne szkodliwe bakterie, które wytwarzają kwasy silnie oddziałujące na szkliwo zębów. Dowiedz się, czym jest skaling zębów i dlaczego skaling zębów jest ważnym zabiegiem.
Na czym polega skaling zębów?
Skaling to zabieg, podczas którego stomatolog usuwa złogi kamienia nazębnego z zęba. Jest to podstawowy zabieg z zakresu profilaktyki, który pozwala uchronić pacjenta od szeregu groźnych chorób, spowodowanych erozją szkliwa. Skaling wykonuje się z wykorzystaniem najczęściej skalera ultradźwiękowego, który wykazuje wysoką skuteczność przy jednoczesnym wysokim poziomie wygody dla pacjenta.
Skaler ultradźwiękowy emituje dźwięki o odpowiedniej częstotliwości, powodujące iż kamień nazębny ulega rozpadnięciu – odpada od zębów. Tak przeprowadzony skaling gwarantuje zadowalający efekt, a jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla stanu szkliwa. Skaling wykonuje się również z pomocą specjalnego dłutka, wiertła frezowego, perhydrolu lub lasera. Skaler ultradźwiękowy jest jednak opcją szczególnie wartą rozważenia.
Dlaczego skaling jest ważny?
Skaling jest ważnym zabiegiem, gdyż chroni pacjenta od takich chorób jak próchnica czy paradontoza. Kamień nazębny składa się z bakterii, które wytwarzają kwasy powodujące uszkodzenia szkliwa, w konsekwencji prowadzące do powstawania charakterystycznych ubytków próchnicowych. Za sprawą kamienia nazębnego istnieje ryzyko powstawania takiej choroby jaka paradontoza, która obniża stabilność zębów, a w konsekwencji prowadzi do wypadania zębów. Skaling pozwala usunąć kamień, co sprawia, że skaling jest niezwykle ważnym zabiegiem profilaktycznym. Warto jest podjąć różne działania – skaling, piaskowanie, lakierowanie – mające na celu zredukować szanse na powstanie różnych chorób zębów i przyzębia.
Czy skaling zębów boli?
Ciężko jest jednoznacznie określić, czy skaling sprawia pacjentowi ból. Faktem jest, że zabieg nie należy do inwazyjnych – z jego specyfiki wynika, że pacjent, który decyduje się na skaling, nie zderzy się z wieloma nieprzyjemnymi odczuciami. Skaling wiąże się z nieprzyjemnymi odczuciami, które mimo wszystko są dalekie od bólu – wrażliwi pacjenci mogą jednak zdecydować się na wykonanie tego zabiegu w znieczuleniu miejscowym.