Stomatolodzy dziecięcy często stosują lapisowanie zębów mlecznych. Jest to leczenie ubytków, które polega na nasączeniu specjalnym środkiem mleczaków.
Lapisowanie zębów – charakterystyka
Z reguły tym środkiem jest lapis, określany także jako azotan srebra. Jest to substancja, która przede wszystkim działa bakteriobójczo oraz wzmacnia zęby. W tym artykule wyjaśniamy co to jest lapisowanie zębów i czy jest bezpieczne. Należy jednak mieć na uwadze, że lapisowanie nie jest w stanie całkowicie zlikwidować zmian próchniczych. Może to zatrzymać rozprzestrzenianie się bakterii w jamie ustnej dziecka.
Czasami założenie tradycyjnego wypełnienia nie jest możliwe i wtedy stosuje się właśnie lapisowanie zębów. Jest to szczególnie przydatne w przypadku butelkowej próchnicy, która cechuje się bardzo głębokimi ubytkami w zębach mlecznych. Ubytki są tak duże, że plomba mogłaby zwyczajnie wypaść, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest impregnacja zębów. Warto wiedzieć co to jest lapisowanie zębów i na czym dokładnie polega.
Etapy lapisowania
Już u najmłodszych dzieci można wykonywać ten zabieg. Należy pamiętać, że leczenie mleczaków jest bardzo ważne i dla zdrowia malucha ma to kluczowe znaczenie. Warto też już od najmłodszych lat uczyć dziecko prawidłowej higieny jamy ustnej. Zwykłe szczotkowanie zębów może nie być wystarczające, dlatego trzeba jeszcze używać nici dentystycznej oraz płynu do płukania.
Nie można również zapominać o regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym. Lapisowanie zębów ma wiele zalet, ale przede wszystkim likwiduje bakterie próchnicze, które mogą roznosić się po całym organizmie dziecka.
Oprócz tego przeciwdziała różnym skutkom ubytków, wśród których trzeba koniecznie wymienić problemy z właściwym przeżuwaniem jedzenia. Może to w efekcie skutkować biegunką oraz bólem brzucha. Każdy doświadczony stomatolog wie co to jest lapisowanie zębów, które sprawia, że nowe zęby są mocniejsze i znacznie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.
Wskazania do lapisowania mlecznych zębów
Warto dodać, że już w bardzo wczesnym wieku można stosować lapisowanie. Dzięki temu u najmłodszych dzieci można w miarę wcześnie zahamować rozwój próchnicy. Zabieg powoduje, że nie trzeba zębów mlecznych usuwać przed ich naturalnym wypadnięciem.
Zbyt wczesna utrata mleczaków nie jest dobra, ponieważ może skutkować zaburzeniami w rozwoju stawów skroniowo – żuchwowych oraz powstaniem wad wymowy lub zgryzu. Trzeba także pamiętać, że lapisowanie trwa bardzo krótko i jest całkowicie bezbolesne. Nie trzeba nawet stosować znieczulenia miejscowego, ponieważ pacjent nie powinien odczuwać absolutnie żadnego bólu.
Małe dzieci są wyjątkowo niecierpliwe oraz ruchliwe, a do tego boją się borowania, dlatego warto im wcześniej wytłumaczyć co to jest lapisowanie zębów. Minusem może być to, że substancja impregnująca, czyli lapis zabarwia na czarno ząbki dotknięte próchnicą. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie zmienia się kolor zdrowych ząbków. Kolor ciemnieje wyłącznie w miejscach, gdzie znajdują się ubytki. Stomatolog może też skorzystać z innego środka impregnującego.