Budowa zęba — czyli co w zębie może nas rozboleć?

Zęby to niezwykle ciekawa struktura w naszym ciele. W przypadku każdego z nas, w ciągu naszego życiu powinniśmy stać się właścicielami aż 28 zębów, a jeżeli wyrosną nam ostatnie zęby trzonowe, czyli ósemki, to pojawi się aż 32 zęby w naszej jamie ustnej. Nie trudno domyślić się tego, że nie każdy ząb jest zbudowany w ten sam sposób. Budowa zęba odgrywa wręcz kluczową rolę w każdym leczeniu stomatologicznym. Przecież w naszej jamie znajdują się aż 3 rodzaje zębów! Nie sposób więc potraktować ich jednakowo, stąd też stomatolog musi się wykazać niemałą wiedzą na temat anatomicznej budowy każdego z elementów uzębienia oraz tkanek znajdujących się wewnątrz nich. Dziś pokażemy wam jak wygląda prawie każdego zęba od tego, jak prezentuje się siekacz do tego jak budowa zęba trzonowego wpływa na proces leczenia. Mamy nadzieję, że wyniesiecie coś ciekawego z tego artykułu!

 

Budowa siekaczy — służą do odgryzania mniejszych kawałków pokarmów, jednak ich obecność pozwala na wypowiadanie wielu głosek. Mają jeden korzeń i jeden kanał korzeniowy. Są one nieco spłaszczone. Są one bardzo charakterystyczne.

 

Budowa kłów — sąsiadują z siekaczami, kształtują kąciki ust. Również pomagają odgryzać pokarm. Są to najdłuższe zęby człowieka, mają nieco stożkowaty kształt. Mają powierzchnie styczne trójkątne i czasem bardzo widoczny guzek zębów. Funkcją kłów jest także pomoc pozostałym zębom w spełnianiu ich funkcji. Ich korzeń jest także nieco dłuższy.

 

Budowa zębów przedtrzonowych — służą głównie do rozdrabniania już spożytego pokarmu. Posiada wysoko rozwiniętą powierzchnię żującą oraz bardzo widoczne guzki na nich. Korona jest też bardzo szeroka, co sprzyja odpowiedniemu rozdrabnianiu spożywanych pokarmów.

 

Budowa zęba trzonowego — każdy trzonowiec służy do rozdrabniania pokarmu i co więcej, nadaje pewne rysy policzkom. Ich korona przypomina w kształcie romb, a guzki podniebienie są największe ze wszystkich zębów. Powierzchnie styczne tego zęba są bardzo szerokie, wypukłe i czworokątne.

 

Budowa anatomiczna zęba — wrażliwe struktury w zębie

 

Budowa anatomiczna zęba obejmuje jednak także nie tylko szkliwo, ale też inne niezwykle wrażliwe struktury, jaką są zębina i miazga. Pierwsza z nich to tkanka znajdująca się tuż pod szkliwem, przypominająca kość. Jej unikalną właściwością jest to, że jest znacznie mniej odporna na zniszczenia niż szkliwo, przez co próchnica może oddziaływać na nią w znacznie silniejszy sposób, zakładając, że dopuściliśmy do penetracji szkliwa. Fakt, że jest ona tak miękka wpływa także na to, że gdy nasze szkliwo zetrze się na przykład w wyniku bruksizmu, to zębina będzie znacznie bardziej narażona na zniszczenie. To także w zębinie znajdują się kanaliki, które odpowiedzialne są za nadwrażliwości zębów! W przypadku miazgi jest to tkanka znajdująca się we wnętrzu kanałów korzeniowych. Jej infekcje są niezwykle bolesne dla pacjenta, przez co często wymagają one leczenia kanałowego. Zęby wcale nie są tak odporne, jak mogłoby się wydawać — dbajcie o nie!