Ból zęba po leczeniu kanałowym – ile trwa?
To, ile trwa ból zęba po leczeniu, jest kwestią w pełni indywidualną. Czasami może on trwać 2-3 tygodnie od zakończenia leczenia. Warto dodać, że dolegliwości bólowe powoli będą się zmniejszać, a z czasem powinny całkowicie zniknąć. Z reguły jednak ból nie utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni. Warto zauważyć, że wrażliwość tkanek utrzymuje się później nawet przez kilka miesięcy. Jest to czas regeneracji oraz odbudowy tkanek. Jeżeli ból po leczeniu kanałowym trwa więcej niż dwa tygodnie to trzeba koniecznie zgłosić się do stomatologa. Czasami leczenie endodontyczne może się nie udać i wtedy niezbędna będzie kolejna wizyta. Należy też pamiętać, że ból może wynikać z nieprawidłowo postawionej diagnozy. Dlatego tak ważne jest, żeby leczenie kanałowe przeprowadzał wykwalifikowany lekarz stomatolog z dużym doświadczeniem, ponieważ nieprawidłowa forma leczenia może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Czasami podczas zabiegu lekarz nie zauważy jednego kanału i pozostawi w nim chorą miazgę, która później jest odpowiedzialna za ból.
Leczenie kanałowe – charakterystyka zabiegu
Leczenie kanałowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Jest to leczenie zębów, których miazga została w nieodwracalny sposób uszkodzona. Usuwa się chorobowo uszkodzone tkanki, a następnie zabezpiecza przestrzeń wypełniając ją odpowiednim materiałem. Rozwój technologii sprawił, że obecnie jesteśmy w stanie wykonywać tak skomplikowane zabiegi. Dawniej znieczulenie nie było popularnym rozwiązaniem, ponieważ po leczeniu często występowały poważne powikłania. Z tego powodu ta metoda cieszyła się raczej małym zainteresowaniem. Obecnie skuteczność leczenia endodontycznego jest bardzo wysoka i wynosi około 95 procent. Leczenie kanałowe jest niezbędne w przypadku martwicy miazgi oraz próchnicy wtórnej, która pojawia się w okolicy opracowanych wcześniej zębów. Zabieg ten wykonuje się również w sytuacji, gdy korona została złamana, a skutkiem tego było odsłonięcie miazgi.
Przeciwwskazania do leczenia kanałowego
Nie istnieją żadne poważne przeciwwskazania do leczenia kanałowego. Nie jest to jednak wskazane w przypadku osób, u których stwierdzone zostało podwyższone ryzyko infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Nie powinno się tego również wykonywać u pacjentów z wrodzoną wadą serca. Warto jednak zwrócić uwagę, że leczenie kanałowe może być wykonywane u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy jednak pamiętać, że powinno się w takiej sytuacji wykorzystać preparat znieczulający. Niezbędna jest także konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę.
Zabieg endodontyczny – czy boli?
Na samym początku podawane jest znieczulenie, dlatego ból nie jest odczuwalny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ostrych stanów zapalnych nawet duże dawki znieczulenia mogą nie być wystarczające. Są to jednak wyjątki, ponieważ w większości przypadków znieczulenie powinno zadziałać bez żadnych problemów. Pacjenci, którzy regularnie kontrolują stan swojej jamy ustnej, nie powinni się niczego obawiać.