Uzupełnienia protetyczne, potocznie nazywane koronami zębowymi mają na celu odbudowanie zniszczonego zęba. Można je założyć w przypadku gdy ząb jest zniszczony przez próchnicę, po leczeniu endodontycznym, został złamany lub np. posiada silne przebarwienia i nie wygląda estetycznie.
Czym są korony zębowe?
Anatomicznie ząb można podzielić na dwie części. Są to korzeń i korona. Na korzeń składają się te części zęba które znajdują się pod powierzchnią dziąsła. Jest to uproszczone stwierdzenie, ponieważ w zależności od zęba może mieć on od jednego do aż 4 korzeni. Na koronę z kolei składa się część widoczna ponad dziąsłem. W przypadku uszkodzenia naturalnego zęba jego górną część można zastąpić specjalnym uzupełnieniem protetycznym. Będzie ono mocowane na stałe w jamie ustnej i również będzie nazywane koroną zębową.
Wygląd korony zębowej
Korony zębowe najczęściej przypominają formę czepka zakładanego na pozostałą, wyleczoną i zdrową część innego zęba. W zależności od wykorzystanej metody leczenia mogą się one różnić wyglądem. Jeśli do wytworzenia koron zostały użyte wysokiej jakości materiały odróżnienie ich będzie praktycznie niemożliwe dla osoby, która nie wie o ich istnieniu.
Z czego wykonuje się korony zębowe?
W zależności od wykorzystanego materiału do wykonania koron mogą one różnić się ceną i możliwym zastosowaniem. Podział koron ze względu na wykorzystane materiały jest następujący:
1. Metalowe – jest to coraz rzadziej stosowany materiał na korony zębowe, jednak ciągle spotykany szczególnie przy odbudowywaniu zębów w odcinku bocznym. Korony mogą być wykonane ze stali, tytanu lub stopów złota i srebra. Jest to najtańszy materiał na korony, ale o wysokiej trwałości. Niestety nie wygląda zbytnio estetycznie oraz może powodować uczulenia.
2. Ceramiczne – ta metoda z kolei cechuje się najwyższym poziomem estetyki. Ich kolor w przypadku odpowiedniego dobrania będzie praktycznie identyczny z odcieniem zębów pacjenta. Najczęściej stosowane przy uzupełnianiu braków w zębach przednich.
3. Porcelanowe – łączą w sobie niską cenę koron metalowych i estetyczny wygląd koron ceramicznych. Wadą są możliwe prześwity metalu w okolicy szyjki zęba.
4. Porcelanowe z podbudową złotą – posiadają analogiczną budowę do koron z poprzedniego punktu, jednak są zalecane pacjentom o silnie zniszczonych zębach ze względu na silne właściwości przeciwpróchnicze złota. Korony porcelanowe niestety cechują się wyższą kruchością niż ceramiczne i należy być ostrożnym, jeśli ma się je założone.
Rozwój technologii pozwala na wytworzenie coraz lepszych koron zębowych, które w minimalnym stopniu będą odbiegać od naturalnych zębów. Dodatkowo wykorzystanie wysokiej jakości materiałów jak np. tlenek cyrkonu pozwoli nam uniknąć uczuleń i dodatkowo zapewni długie lata bez konieczności wymiany jeśli będziemy dbać o nie odpowiednio. W praktyce o korony dba się tak samo jak o naturalne zęby, poprzez zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Większość stomatologów zaleca mycie dwa razy dziennie przez 3 minuty.