Najważniejsze informacje o aparatach na zęby

Wady zgryzu to wbrew pozorom bardzo częsty problem wielu z nas. Ich podłoże bywa zróżnicowane — w niektórych przypadkach bywa to spowodowane przez niewłaściwą higienę zębów mlecznych, niewłaściwe nawyki nabyte w dzieciństwie, a także podłoże czysto genetyczne. Właśnie dlatego, tak często wybieramy aparaty ortodontyczne, aby zredukować niepoprawne ustawienie zębów. Dziś powiemy wam o wszystkim, co może zainteresować osobę, chcącą zadbać o swoje uzębienie poprzez założenie aparatu ortodontycznego!

Kiedy warto wybrać się do ortodonty?

 

Pytaniem numer jeden jest najbardziej podstawowe z nich: kiedy warto udać się do ortodonty i rozważyć założenie aparatu? Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce w momencie pojawienia się zębów stałych. Pozwoli to na wyeliminowanie ewentualnego założenia aparatu. Następnie warto odwiedzić ortodontę w stałych odstępach, pozwalających na ewentualną korekcję szczęki. Dzięki temu możemy na bieżąco kontrolować pracę szczęki. Następne wizyty powinny być odłożone do momentu pojawienia się wszystkich zębów stałych. Prawdopodobnie wtedy możliwe będzie założenie aparatu o wybranej charakterystyce — aparatu stałego, bądź aparatu ruchomego.

 

Czy można założyć aparat ortodontyczny osobie dorosłej?

 

Krążące plotki i domysły mówią o tym, że wraz z wejściem w wiek dorosły, niemożliwe jest założenie aparatu. Jak się jednak okazuje, aparat ortodontyczny może być założony praktycznie w każdym wieku, jednak wiąże się to z pewnymi konsekwencjami. Im później założymy aparat, tym dłużej trzeba będzie czekać na potencjalne zmiany zgryzu. Wynika to z faktu, mówiącego o tym, że im starsi jesteśmy, tym nasze kości jamy ustnej stają się bardziej uwapnione. Oczywiście też im dłużej będziemy czekać, tym znacząco wzrośnie ryzyko wystąpienia zmian chorobowych jamy ustnej.

 

Dlaczego warto mieć prosty zgryz?

 

Zdawałoby się, że prosty zgryz to wyłącznie kwestia związana z wrażeniami estetycznymi. Przecież dobrze jest mieć piękne i proste zęby? Odpowiedź jest naturalnie twierdząca, jednak należy też pamiętać o powodach zdrowotnych! Zgryz, który jest wyprosotowany przez aparat ortodontoyczny jest znacznie mniej podatny na gromadzenie się płytki nazębnej czy kamienia nazębnego. To także dzięki temu, zyskujemy szansę na dokładniejsze zabiegi higieniczne, gdyż nasza szczoteczka dojdzie tam, gdzie nie mogła wcześniej!

 

Czy prostowanie zębów boli?

 

Niemożliwe jest też uniknięcie pytania o ból wynikający z prostowania zębów. Pragniemy was jednak przestrzec przed tym, że samo prostowanie zębów nie jest bolesne, a jedynie wzmaga delikatny dyskomfort tuż po założeniu samego aparatu. Możemy was jednak zapewnić, że ten dyskomfort mija zaledwie po kilku dniach, gdy zęby niejako przyzwyczają się do sił działających na nie.

 

Czy są aparaty ortodontyczne niewidoczne?

 

Na pewno wielu z was myśli o tym, że ich prezencja z aparatem na zębach będzie nieco wątpliwa. Jednak jeżeli należycie do osób, które myśląc o aparacie tradycyjnym czują dyskomfort, pragniemy was zapewnić — istnieją aparaty niewidoczne! Mowa tutaj o aparatach lingwalnych, czy też Clear Aligner, które po założeniu, stają się wręcz nie do zauważenia. Sami widzicie (bądź też nie), że istnieją odpowiednie rozwiązania dla każdego z was!