Złamania dotyczące kości twarzoczaszki wbrew pozorom zdarzają się dosyć często. Dotyczą one nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. Różnica między tymi dwoma przypadkami polega na tym, że obydwie grupy leczy się nieco inaczej oraz inne są przyczyny złamań. Jednak to co je łączy, to złamana żuchwa. Trzeba o nią odpowiednio zadbać, żeby zrastała się w dobry sposób i nie sprawiała problemów w przyszłości, a to wiąże się z unieruchomieniem uszkodzonych kości i długą rekonwalescencją prowadząca do zdrowia.
Jeśli chodzi o przypadki złamań u dorosłych, do najczęstszych powodów należą wypadki komunikacyjne i pobicia. Te drugie plasują się na pierwszym miejscu, ponieważ bójki i ciosy pięści stanowią poważne ryzyko dla kości twarzoczaszki. Jeśli zaś chodzi o dzieci, powodem ich złamań najczęściej są upadki z wysokości lub nieostrożność podczas zabawy. Jednak w obydwu wypadkach podczas złamania należy jak najszybciej udać się do szpitala i wykonać odpowiednie badania pod okiem specjalistów.
Do najważniejszych zabiegów związanych z diagnostyką złamań należą zdjęcia rentgenowskie, na których można zobaczyć rozmiar uszkodzenia i jego rodzaj. Jednak to nie wszystko, ponieważ pacjenci z tego typu złamaniami bardzo często trafiają na oddziały w bardzo ciężkim stanie, przez co musza zostać przebadani dokładniej w celu ochrony ich życia. Bardzo często przeprowadza się na nich badania tomografem komputerowym oraz poddaje specjalistycznym badaniom szczegółowym. Wszystko po to żeby sprawdzić, czy nie będzie konieczne poważniejsze działanie.
Jeśli znowu chodzi o to, w jaki sposób leczy się złamana żuchwę, podstawowym celem lekarzy jest przywrócenie ciągłości kości oraz jej odpowiednie unieruchomienie, żeby mogła jak najszybciej się zrosnąć. Metody te dzieli się zasadniczo na dwie kategorie: zachowawcze (nazywane też ortopedycznymi) oraz chirurgiczne. Czasem trzeba skorzystać z obydwu form leczenia, ale nie zawsze jest to konieczne.
Warto wiedzieć, że w przypadku złamanej żuchwy najczęściej stosuje się specjalne metalowe szyny. Dogina się je indywidualnie, dopasowując do łuków zębowych. Kiedy już zostaną wymierzone, przywiązuje się je cienkimi drutami . Nie trzeba opisywać tutaj dokładnie całego procesu zakładania szyn, ale ważne jest zaznaczenie, że na zrośnięcie kości trzeba przeznaczyć okres minimum sześciu tygodni. Jeśli w tym czasie nie wystąpią powikłania, można powoli pomyśleć o zdjęciu metalowych szyn.
Inną ważną sprawą jest to, że podczas leczenia żuchwy nie ma możliwości jedzenia w tradycyjny sposób. Pacjenta obowiązuje dieta składająca się z pokarmów płynnych oraz półpłynnych, czyli jest zmuszony do jedzenia przez słomkę. Wiąże się to bezpośrednio z maksymalnym ograniczeniem poruszania żuchwą. Co równie ważne, konieczne jest stosowanie bardzo dokładnej higieny jamy ustnej, aby przypadkiem nie wdało się jakieś zakażenie lub nie wystąpiły powikłania. Jest tutaj o co walczyć, ponieważ dobrze zagojone złamanie jest prawie niewidoczne i pozwala wrócić do pełnej sprawności.