Jak podkręcać aparat ortodontyczny ruchomy?

Aparaty ortodontyczne, czy to ruchome, czy stałe mają jedno, najważniejsze zadanie — wyleczyć powstałe wady zgryzu. Ich stosowanie daje wręcz zjawiskowe efekty, stąd też nie należy ich nie doceniać w walczę z nieprawidłowościami zgryzu! Jak się jednak okazuje, czasami zdarza się, że wymagają one „podkręcenia”. Nie winimy was jednak gdy nie będziecie wiedzieć co zrobić w tej sytuacji.

Dowiedzmy się więc w dzisiejszym artykule na temat aparatów ruchomych: jak podkręcać aparat ortodontyczny ruchomy? Jak dbać o to, aby aparat ortodontyczny spisywał się w możliwie najlepszy sposób? To właśnie dziś zastosowanemu się nad tymi kwestiami, lecz to nie wszystko! Nie zabraknie jednak także odpowiedzi na pytania o podkręcanie aparatu stałego. Zaczynamy dzisiejszy artykuł!

 

Jak wygląda podkręcanie aparatu stałego?

 

Aparaty ruchome mają to do siebie, że powinny być one noszone przez właściwy okres przez dobę, jeżeli chcemy oczywiście uzyskać pożądane efekty zgryzu.  Jeżeli jednak stomatolog wskazuje na to, aby podkręcać śrubę aparatu ortodontycznego, należy to zawsze wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie wady zgryzu. Najlepiej dokładnie pytać o każdą datę przekręcenia! Jak to jednak zrobić? Otóż jest to bardzo proste, wystarczy włożyć specjalny kluczyk do otworu śruby i wykonać przekręcenie śruby we wskazanym kierunku. Czymś, co na pewno zauważycie jest uczucie „rozpychania” zębów. To jednak całkowicie normalne, gdyż rozszerzenie aparatu i założenie go na, żeby budzi dyskomfort jamy ustnej. Jest to jednak chwilowe, gdyż przyzwyczajamy się do tej kwestii. Nie próbujcie na nowo zmniejszać szerokość aparatu ruchomego, gdyż możecie zepsuć efekty dotychczasowego leczenia ortodontycznego! Nie ma co samodzielnie modyfikować tego, co już zostało rozszerzone! To niezwykle ważne!

 

To jednak nie wszystko — w tym artykule dowiecie się również jak podkręcać aparat ortodontyczny ruchomy, ale też jak wygląda podkręcanie aparatu stałego! 

 

Podkręcanie aparatu stałego — jak to zrobić?

 

Skoro wiecie jak podkręcać aparat ortodontyczny ruchomy, to nie sposób nie zastanowić się nad tym, jak wygląda podkręcanie aparatu stałego. To jednak znacznie trudniejsza kwestia, gdyż nie możemy wykonywać jej samodzielnie. Aparat stały, jak zapewne dobrze wiecie, składa się z zamków umieszczonych na zębach oraz łuków o zróżnicowanej grubości. To właśnie to sprawia, że tak naprawdę niemożliwe jest samodzielne podkręcanie aparatu stałego. Konieczne jest udanie się do gabinetu stomatologicznego, gdzie nasz ortodonta zajmie się wymianą łuku. Po otworzeniu zamków wyjęciu poprzednio wykorzystywanego łuku celem wymienienia go na nowy łuk. Często są one grubsze, co znacząco zwiększa siły działające na zęby pacjenta, prostując zgryz w jeszcze dokładniejszy sposób. Nie ma w tym nic dziwnego, że wymagamy od pacjentów tego, aby nigdy sami nie dokonywali modyfikacji w zakresie ortodoncji! Zaufajcie stomatologom — przecież nie chcą oni wam zrobić krzywdy, a jedynie pomóc!