Ile kosztują sztuczne zęby — to pierwsze pytanie, jakie narodzi się w naszej głowie w momencie utraty przynajmniej jednego z elementów uzębienia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że absolutnie każdy brak w uzębieniu należy zastąpić, gdyż może on stać się główną przyczyną dalszych nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Stąd też niezależnie od tego, czy wykorzystany sztuczne zęby wprowadzane na stałe do jamy ustnej, czy też po prostu wybierzemy protezy ruchome — sztuczne zęby stają się absolutną koniecznością. Nie zdziwimy się, jednak jeżeli nie będziecie wiedzieć ile kosztują sztuczne zęby, jak o nie zadbać, tak aby prezentowały się możliwie najlepiej czy też nawet macie pytania dotyczące wręcz podstawowej kwestii, jaką jest przechowywanie sztucznych zębów, jeżeli będzie to potrzebne. Na szczęście odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej, w treści dzisiejszego artykułu!
Jak pielęgnować sztuczne zęby?
Zastanówmy się więc: ile kosztują sztuczne zęby? Wszystko jest zależne od tego, czy wybraliśmy sztuczne zęby na stałe, czy też takie, które można wyjmować z jamy ustnej. W przypadku pierwszej opcji można liczyć na zsumowany koszt całego procesu leczenia to około 3500 – 4000 złotych. Należy jednak pamiętać, że całe leczenie jest rozbite na etapy. Na samym początku należy wprowadzić implant stanowiąc fundament pod dalsza odbudowę protetyczną. Dopiero po zagojeniu i ustabilizowaniu implantu można przejść do dalszego etapu leczenia. W przypadku protezy ruchomej wykonanej z akrylu, koszt jest znacznie niższy i nie przekracza kilkuset złotych. Możemy także zdecydować się na nieco lepszą protezę częściową szkieletową, której koszt to około 1000 złotych. Do wyboru do koloru!
SKoro staliście się już właścicielami jednej z protez, to zastanawiacie się pewnie, jak pielęgnować sztuczne zęby. Odpowiedź nie jest prosta. W przypadku zębów na implantach nie musicie zbytnio kombinować — wystarczy stosować się do norm związanych z higieną jamy ustnej. Jeżeli jednak mamy protezę ruchomą, to zalecamy dokładnie mycie protezy przy pomocy specjalnych szczoteczek. Ich włosie sprawia, że nawet trudno dostępne miejsca mogą być oczyszczone. Nie czyśćcie jednak protezy z wykorzystaniem czegokolwiek innego niż past przeznaczonych do higieny protez. Zwykła pasta do zębów może znacząco zniszczyć strukturę protezy, a tego przecież nie chcecie?
Jak przechowywać sztuczne zęby?
Jak przechowywać sztuczne zęby tak, aby spisywały się możliwie, jak najlepiej? To proste — najpierw powinniśmy pamiętać o tym, aby wyciągać protezę na noc, lub też na około 7 godzin dziennie. Pozwoli to odpocząć obciążonym przez protezę dziąsłom. Proteza powinna być także trzymana w szczelnym i suchym pojemniku. Zapomnijcie o tym, aby korzystać z ze szklanek z wodą, obechych w filmach. Woda w połączeniu z protezą to wręcz idealne środowisko do powstawania szkodliwych drobnoustrojów i grzybów, na protezie. Nie ma co dodatkowo zagrażać swojemu zdrowiu przez niedopatrzenia!