Czy martwy ząb może boleć? Odpowiadamy!

Ząb, który został wyleczony z pomocą leczenia kanałowego nie powinien sprawiać dolegliwości bólowych, z prostego powodu — nie ma on wewnątrz siebie miazgi, czyli tkanki nerwowej odpowiedzialne za przewodzenie impulsów bólowych. Skąd więc tak duża ilość zapytań o to „dlaczego martwy ząb boli”? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości na temat tego, czy martwy ząb może boleć, jak rozpoznać to, że martwy ząb powoduje problemy, skąd bierze się tak dużo dolegliwości bólowych związanych z martwymi zębami i co najważniejsze — co robić w momencie, kiedy martwy ząb zacznie sprawiać zbyt dużo problemów! Szukajcie odpowiedzi na trapiące was pytania w dzisiejszym artykule traktującym o zdrowiu jamy ustnej u martwych zębach!

 

Martwy ząb — jak rozpoznać i co robić?

 

„Martwy ząb – jak rozpoznać?” – to pytanie sprawia wielu potencjalnym i byłym pacjentom gabinetów stomatologicznych niemałe problemy w odpowiedzeniu. Martwy ząb to taki ząb, który w wyniku działania wielu czynników został zniszczony przez próchnicę czy uraz mechaniczny. Efektem tego procesu jest ząb, w którym doszło do całkowitego obumarcia tkanek i komórek z wnętrza zęba. Często martwy ząb nie daje o sobie znać przez nawet lata, jednak my sami możemy mieć pewne podejrzenia dotyczące jego samego.  Ząb wtedy staje się znacznie ciemniejszy niż naturalne uzębienie, a co gorsza, ząb z martwą miazgą kompletnie nie reaguje na czynniki z zewnątrz, takie jak niska czy wysoka temperatura. To dość nienaturalne zachowanie czyż nie? Lekarz sprawdza to, jak zachowuje się ząb i wtedy podejmuje decyzję na temat tego, czy powinien on być leczony i co najważniejsze – w jaki sposób.

 

Czy martwy ząb może boleć? Jak się okazuje tak, a powodem może być np. nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe. Miazga, która nie została oczyszczona w prawidłowy sposób zacznie dawać o sobie znać. Jeżeli nie dopilnujemy tego, to bakterie wewnątrz zęba mogą dokonać procesu, jakim jest zgorzel zęba. To nic innego jak „gnicie” zęba, mogące nawet doprowadzić do sytuacji, w której dolegliwość ta będzie się rozprzestrzeniać. Co więcej, można także zauważyć rozwój ropni dziąseł! Nie warto więc ignorować martwicy zęba, niezależnie od jego.

 

Dlaczego martwy ząb boli?

 

Skoro wiecie już, czy martwy ząb może boleć to nie sposób nie rozwiać także zagadki jaką jest dlaczego martwy ząb boli? Chodzi tutaj o rozwój próchnicy, a dokładnie wydzielane przez bakterie w ubytkach próchniczych kwasy. Te substancje toksyczne prowadzą do stopniowego niszczenia miazgi aż w końcu do powstania stanu zapalnego. Poza tym warto uważać na urazy mechaniczne, gdyż nawet pozorne wybicie zęba może być czynnikiem zaburzającym przepływ krwi w miazdze zęba. Jak jednak leczymy zęby martwe?

 

Przede wszystkim, warto rozważyć leczenie kanałowe, pozwalające na oczyszczenie zalegającej miazgi z wnętrza zęba. Dzięki temu także stomatolog może swobodnie wypełnić ząb płynną gutaperką. Poza tym warto także rozważyć jego odbudowanie przy pomocy licówki czy protetyki, tak aby możliwe było dopasowanie barwy martwego zęba do reszty.