Wizyty u dentysty to coś, co ma miejsce naprawdę często. Wielokrotnie też mamy okazję usłyszeć o różnorakich problemach. Nie ma też co ukrywać, że niektóre określenia nie są dla przeciętnej osoby dostatecznie zrozumiałe. Weźmy sobie pod uwagę licówki porcelanowe. Można przypuszczać, że wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, licówka porcelanowa co to jest.
Co to jest licówka?
Brak wiedzy skutkuje tym, że czasem ciężko nam podjąć odpowiednie decyzje. Naturalnie nie chodzi tylko o licówkę.
Licówka to określenie cienkiej płytki porcelanowej kolorem zbliżonej do naturalnej barwy szkliwa. Płytkę tą przykleja się specjalnym klejem. Jest to świetny sposób na maskowanie różnorakich nieprawidłowości (kształt, długość, kolor czy ubytki). Poza tym porcelana jest biologicznie obojętna i nie powoduje alergii.
Teraz nie powinno być już wątpliwości – wszyscy powinni wiedzieć, licówka porcelanowa co to jest.
Czym jest licówka i jak wpływa na zęby?
Bardzo ważne, aby pacjenci wiedzieli, licówka porcelanowa co to jest. Z drugiej strony na tym nie koniec. Musimy także mieć świadomość tego, jak licówka wpływa na zęby.
Na pewno ważne jest to, że zazwyczaj założenie licówki niesie za sobą konieczność oszlifowania zęba. Krótko mówiąc, bez szlifowania należy liczyć się z nienaturalnym wyglądem. Poza tym licówka to szansa na to, aby ząb zyskał nowy kształt. Mamy mnóstwo możliwości – rozjaśnienie, wydłużenie, poszerzenie czy nawet likwidowanie szpar.
To wszystko jest możliwe! Nie ma też co ukrywać, że dla wielu osób znaczenie może mieć czas. Chodzi o poprawę, która następuje naprawdę szybko! Dobrze też mieć świadomość tego, że licówki często wykorzystuje się przy korekcie naturalnej barwy zębów, drobnych pęknięciach czy niewłaściwie wyglądających wypełnieniach przednich zębów.
Warto również pamiętać, że możemy także rozmawiać o przeciwwskazaniach. Licówki nie mogą zostać wykorzystane przy próchnicy, chorobach dziąseł i zgryzie. Jeżeli ktoś zgrzyta zębami, także nie ma mowy o takim rozwiązaniu. To samo tyczy się osób, które zaciskają zęby.
Aplikacja licówek na zęby
Przyjrzyjmy się jeszcze temu, w jaki sposób przebiega aplikowanie licówek na zęby. Co by nie mówić, mogą pojawić się pewne obawy. Musimy jednak pamiętać o tym, że niepokój często wynika z braku wiedzy.
Tak jest też w przypadku licówek. Wstawienie tych płytek można określić jako zabieg nieskomplikowany i bezbolesny. Oczywiście nie oznacza to tego, że należy nastawiać się na całkowity komfort. Ponadto przed każdym zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie wywiadu. Pierwsza wizyta ma charakter konsultacyjny i w jej trakcie ustala się ewentualne przeciwwskazania. Poza tym oczyszczanie zębów z kamienia i osadu oraz wybielanie (jeśli jest taka konieczność).
Kolejny etap to odlewy zębów i indywidualnie dopasowane licówki. Licówki aplikuje się na zęby po delikatnym zeszlifowaniu wierzchniej warstwy. Istotne jest też to, że obecnie można usłyszeć o licówkach cienkościennych i bez preparacyjnych – chodzi o ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie konieczności szlifowania szkliwa.