Wielu ludzi zastanawia się, czym dokładnie są choroby dziąseł przyzębia. Tym terminem można określić każde schorzenie, które dotyczy tkanek utrzymujących ząb w zębodole. Chodzi tu przede wszystkim o dziąsło, cement korzeniowy, ozębną, okostną oraz kość wyrostka zębodołowego.
Co to jest choroba przyzębia?
Najpopularniejsze choroby przyzębia to zapalenie przyzębia, czyli parodontoza oraz zapalenia dziąseł. W tym artykule wyjaśnimy, jak właściwie leczyć choroby dziąseł przyzębia. Z pewnością do skomplikowanych nie należy etiologia chorób przyzębia. Obecność szkodliwych bakterii w kieszonkach przyzębnych i w jamie ustnej jest ich podstawową przyczyną. Chodzi tu przede wszystkim o bakterie, które tworzą płytkę nazębną. Na występowanie chorób przyzębia mają wpływ także wady zgryzu, bruksizm, palenie tytoniu, genetyka oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Wielu osobom nieszkodliwy może wydawać się stan zapalny przyzębia.
Niestety pacjenci często lekceważą początkowe objawy choroby. Do wielu niekorzystnych zmian dochodzi w wyniku zapalenia tkanek przyzębia. Można tu wspomnieć o destrukcji włókien kolagenowych ozębnej oraz zapalnej resorpcji kości wyrostka. Badania potwierdzają, że choroby dziąseł przyzębia mają negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Ryzyko zachorowań na choroby ogólnoustrojowe zwiększają bakterie oraz ich metabolity wywołujące choroby przyzębia. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, ponieważ u nich choroby przyzębia prowadzą do wystąpienia niskiej masy urodzeniowej dziecka lub przedwczesnego porodu.
Leczenie chorób przyzębia
Głównie od stanu tkanek utrzymujących ząb w zębodole i zaawansowania schorzenia zależy plan leczenia chorób przyzębia. Właściwie na trzy etapy można podzielić ogólne leczenie chorób przyzębia. Te etapy to higienizacja, zabiegi korekcyjne oraz działania podtrzymujące. Higienizacja to bardzo prosty etap, który polega na usunięciu kamienia nazębnego oraz zalegającej płytki nazębnej. Ten etap jest wystarczający, gdy stan pacjenta nie jest jeszcze poważny. Najważniejsze to wprowadzić odpowiednie nawyki zapobiegające powtórnemu gromadzeniu się płytki nazębnej. Zabiegi korekcyjne należy wdrożyć w sytuacji, gdy higienizacja nie wystarcza. Celem zabiegów jest naprawa, a także regeneracja naruszonych struktur przyzębia. Specjalista może wykonać operację płatową, gingiwektomię, kiretaż, a nawet przeszczep dziąseł. Wybór metody zależy od stanu tkanek. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych periodontologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się naprawdę dobrą opinią. Kiretaż zakłada precyzyjne oczyszczenie kieszonki dziąsłowej oraz korzenia zęba z płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Na poprawie wyglądu dziąseł polegają gingiwektomia i gingiwoplastyka. Zadaniem periodontologa jest zlikwidowanie nadmiaru przerośniętej i zbędnej tkanki dziąsła. Recesja dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych to wskazania do plastyki dziąseł. Choroby dziąseł przyzębia są poważne i nie należy ich bagatelizować. Zęby stają się wtedy wrażliwe na kwaśne i słodkie smaki, a także a niskie i wysokie temperatury. Nie ulega wątpliwości, że jednym z pierwszych objawów parodontozy jest recesja. Sposobem na zahamowanie rozwoju choroby może być plastyka dziąseł. Na chirurgicznym oczyszczeniu kości i usunięciu ognisk zapalnych polegają operacje płatowe. Ważna jest również odbudowa tkanek zniszczonych na skutek zaawansowanego zapalenia przyzębia.
Jakie leki na zapalenie przyzębia?
Zabiegi chirurgiczne to jednak nie wszystko, ponieważ specjalista może wdrożyć również leczenie farmakologiczne. Wtedy zazwyczaj przepisuje się pacjentom leki o przeciwzapalnym działaniu. Czasami oprócz leczenia periodontologicznego konieczne jest leczenie stomatologiczne. Chodzi tu mianowicie o leczenie kanałowe oraz usunięcie próchnicy. Jeśli stan zębów jest na tyle poważny, że nie da się ich już leczyć to trzeba zdecydować się na ekstrakcję zębów. Zazwyczaj długie i bardzo kosztowne jest zakończenie leczenia periodontologicznego. Jednak wcale nie oznacza to, że już nic nie grozi naszym zębom. Najważniejsze jest oczywiście profilaktyka i kontrolowanie stanu swojego uzębienia. Tylko wtedy będzie można przez długi czas cieszyć się pięknym uśmiechem, silnymi i zdrowymi zębami. Warto zrezygnować z palenia papierosów, żeby zminimalizować ryzyko choroby dziąseł przyzębia. Palenie ma bardzo negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.
Jeśli chcesz poprawić ogólny stan zdrowia jamy ustnej i zmniejszyć szanse na wystąpienie chorób przyzębia to powinieneś wyleczyć wady zgryzu oraz bruksizm. Nie można zapominać o dokładnym szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Stomatolog podczas konsultacji powinien podać pełen instruktaż, jak odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Najlepiej regularnie odwiedzać swoją klinikę stomatologiczną. Dzięki wizytom kontrolnym można na wczesnym etapie wykryć niepokojące zmiany. Mocno ograniczyć przykre dolegliwości może leczenie powstrzymujące choroby przyzębia. Znakiem alarmowym powinna być nadwrażliwość dziąseł. Inne niepokojące objawy to obrzęki, krwawienie oraz ból.