Nadwrażliwość zębów – co zrobić?

Nadwrażliwość zębów – co zrobić?

Nadwrażliwość zębów to dość częsty problem w obecnych czasach. Często ta dolegliwość jest bardzo dokuczliwa, zwłaszcza podczas lata, kiedy chętnie sięga się po lody oraz zimne napoje gazowane. Wiele osób zastanawia się, jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów. Istnieją na to sprawdzone sposoby. Nadwrazliwosc zebow co zrobic, to często poruszana kwestia w klinikach stomatologicznych.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Okazuje się, że nadwrażliwość zębów może być konsekwencją nagromadzonego kamienia nazębnego, który wciska się pod zęby, odsłaniając przy tym szyjki, a ponadto zwiększając wrażliwość na ból. Co więcej, dziąsła cofają się również z wiekiem, pod wpływem stosowania zbyt twardych szczoteczek oraz ścierających past. Następną przyczyną nadwrażliwości zębów jest słabe szkliwo. Ząb zbudowany jest z zębiny, we wnętrzu której znajduje się bogato unerwiona miazga. Istotne jest to, że od miazgi przez zębinę w kierunku szkliwa biegną tysiące kanalików, które wypełniona są płynem tkankowym. Znajdują się w nim włókna nerwowe. W przypadku, gdy szkliwo jest słabe bądź uszkodzone, kanaliki są otwarte i przewodzą wszelkie bodźce bólowe, a miejscem szczególnie narażonym na odczuwanie bólu są odsłonięte szyjki zębowe. Nadwrazliwosc zebow co zrobic, to często poruszana kwestia w gabinetach stomatologicznych.

Jak złagodzić nadwrażliwość zębów?

Często pojawia się pytanie: nadwrazliwosc zebow co zrobic? Istnieją domowe sposoby na złagodzenie bólu. Przede wszystkim eksperci zalecają myć zęby po każdym posiłku, a co najmniej rano oraz przed snem. Trzeba też pamiętać, iż szczotkowanie w kierunku poziomym uszkadza dziąsła, a ponadto sprzyja odsłanianiu szyjek zębowych. Z tego powodu warto szczotkować je ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zębów.

Nie wolno też myć zębów od razu po zjedzenie owoców cytrusowych bądź po wypiciu napojów gazowanych czy kwaśnych soków, gdyż są one wtedy pozbawione warstwy ochronnej i szczotkowanie nierzadko doprowadza wtedy do ścierania szkliwa. Dlatego najlepszą opcją jest odczekanie około godziny bądź wypłukanie najpierw usta wodą bądź specjalną płukanką z fluorem. Warto też udać się do renomowanej kliniki stomatologicznej. Często pojawiające się pytanie to: nadwrazliwosc zebow co zrobic? Skuteczne będą domowe sposoby. Zimne napoje najlepiej pić przez słomkę. Warto też unikać gorących oraz zimnych dań. Należy wykreślić z menu produkty, które powodują wzrost kwasowości śliny oraz demineralizację szkliwa.

W tym przypadku mowa tutaj o cytrusach, mięsie, marynatach, napojach gazowanych oraz wszelkich słodyczach. Najlepiej stosować pastę o niskim poziomie ścieralności, czyli około 30 RDA. Jest to wskaźnik ścieralności. Dzięki takiej paście można zapobiec nadmiernemu ścieraniu zębiny w czasie szczotkowania. Jeżeli na opakowaniu nie ma podanego wskaźnika, należy rozetrzeć odrobinę pasty w palcach. Kiedy wyczuje się w niej drobinki, najlepiej zamienić ją na łagodniejszą. Jednakże najlepiej będzie postawić na pastę przeznaczoną specjalnie do zębów nadwrażliwych, których jest bez liku w drogeriach oraz aptekach. Może być też pasta wybielająca. Dzięki temu ma się pewność, że zawiera związki fluoru, które wzmacniają oraz uszczelniają szkliwo i zasklepiają mikroskopijne kanaliki zębowe, przez co obniżają znacząco nadwrażliwość zębiny.

Często poruszaną kwestią w gabinetach stomatologicznych jest nadwrazliwosc zebow co zrobic. Najlepiej stosować płyny do płukania ust, które chronią szkliwo przed działaniem kwasów. Są tym skuteczniejsze, że docierają w każdy zakątek. Okazuje się, że regularne stosowane zapewnią świeży oddech. Skutecznym rozwiązaniem w walce z nadwrażliwością zębów jest zmienienie szczoteczki na miękką i stosowanie jej delikatnie, najlepiej nie przyciskać jej zbyt mocno do powierzchni zębów, gdyż można wtedy pokaleczyć dziąsła oraz uszkodzić szkliwo. Najlepsze będzie stosowane nici dentystycznych, żeby dokładnie oczyścić wszelkie zakamarki pomiędzy zębami. Eksperci na samym końcu zalecają stosować płyn do płukania ust, który zmniejsza nadwrażliwość zębów.

Jak wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Istnieje dużo sposobów na wyleczenie nadwrażliwości zębów. Specjaliści przede wszystkim zalecają wybranie się do dentysty. W klinice stomatologicznej często nakładany jest ochronny lakier, który zawiera fluor. Okazuje się, że jego działanie polega na zamykaniu otwartych kanalików zębinowych w obrębie szyjek zębów oraz na ochronie przed nadwrażliwością i bólem. Trzeba też wiedzieć o tym, że profesjonalna terapia nadwrażliwości zębiny przeprowadzana w renomowanym gabinecie dentystycznym przeważnie polega na zamknięciu kanalików zębinowych poprzez zastosowanie na powierzchnię zęba specjalnych żywic, uszczelniaczy, a także czynników spajających z zębiną bądź materiałów wypełniających. Nadwrażliwość zębów powinna być leczona w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście można stosować domowe sposoby, jednak nie zawsze są one skuteczne. Nic nie zastąpi pracy sprawdzonego stomatologa. Dzięki niemu można poradzić sobie z nadwrażliwością zębów.