Płytka nazębna co to jest?

Płytka nazębna co to jest, to często zadawane pytanie w gabinetach stomatologicznych. Bardzo istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zbyt długie odkładanie się płytki nazębnej może prowadzić do powstania próchnicy, a nawet zapalenia dziąseł. Trzeba wiedzieć, że kamień nazębny to zwapniona płytka nazębna. Podstawowa wiedza na temat tych dwóch problemów pomoże odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Warto zauważyć, że płytka nazębna to lepki, bezbarwny film, który zawiera bakterie. Pojawia się ona naturalnie na powierzchni zębów, zwłaszcza wzdłuż linii dziąseł w ciągu czterech do dwunastu godzin po szczotkowaniu. Cukry zawarte w żywności oraz napojach łączą się z bakteriami płytki nazębnej, co może spowodować wyzwalanie się wszelakich kwasów. Atakują one i niszczą szkliwo, co może powodować ubytki w uzębieniu.

Jak powstaje płytka nazębna?

Płytka nazębna co to jest, to często poruszana kwestia przez pacjentów. Pojawia się ona po spożyciu pewnych produktów. W takim przypadku można obserwować na zębach nalot o budyniowej konsystencji. Może się on gromadzić na powierzchni zębów, w szczelinach międzyzębowych, a ponadto na brzegach dziąseł. Mowa tu o płytce nazębnej. Tworzą ją bardzo niebezpieczne dla zębów mikroorganizmy, które z niebywałą szybkością namnażają się, dzięki obecności resztek pokarmu w jamie ustnej. Trzeba też dodać, że płytka bakteryjna, tak jak kamień nazębny, przyczynia się do rozwoju próchnicy. Powstaje ona w wyniku osadzania się resztek produktów spożywczych, węglowodanów, które są świetnym źródłem pożywienia dla bakterii oraz grzybów. Co więcej, ułożenie poszczególnych warstw bakterii nie jest przypadkowe.

Warto zauważyć, że płytka nazębna jest strukturą doskonale zorganizowaną, wielowarstwową, gdzie każdy szczep bakterii ma określoną funkcję i każdy z nich osadza się w ściśle określonej kolejności. Fundamentem jest przede wszystkim błonka nabyta, która powstaje zaraz po szczotkowaniu zębów. Tworzą ją białka śliny, przede wszystkim glikoproteiny. Należy wiedzieć, że osadzają się one bezpośrednio na szkliwie, a ponadto mają dość ciekawą powłokę, gdyż z jednej strony chroni ona powierzchnię zębów przed złym wpływem substancji wydzielanych przez bakterie, a z drugiej – jest wymagana do przyczepienia się tych drobnoustrojów do powierzchni płytki zębowej, o czym nie każdy wie. Warto dodać, że płytka nazębna ma postać lepkiej, bezbarwnej mazi, a jest ona dopiero widoczna, kiedy znajdują się w niej barwniki z wina, kawy bądź herbaty.

Pomimo że wielu ludziom wydaje się, iż płytka nazębna jest niegroźna, to nie powinno się jej lekceważyć, ponieważ nierzadko prowadzi do uszkodzenia szkliwa, co jest bardzo problematyczne. Dodatkowo jest ona tale tworzona, z tego powodu, jeżeli nie stosuje się zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, to przeważnie ulega mineralizacji i przekształca się w szkodliwy kamień nazębny.

Jak pozbyć się płytki nazębnej?

Płytka nazębna co to jest, to bardzo często poruszana kwestia w obecnych czasach. Sporo pacjentów zastanawia się też, jak się jej pozbyć. Okazuje się, że rzetelna higiena jamy ustnej to najlepsza metoda prewencyjna na osadzanie się płytki nazębnej. Trzeba pamiętać, że proces jej powstawania zaczyna się praktycznie od razu po szczotkowaniu. Początkowo nie jest on jednak groźny i z tego powodu regularność mycia zębów ma tutaj wielkie znaczenie. Badania pokazują, że bardzo dużo osób nie potrafi myć swych zębów. Dentyści bardzo często alarmują na ten temat.

Zęby należy szczotkować od góry do dołu, nie ruchami kolistymi. Należy zacząć od górnej szczęki, a kolejno przejść do żuchwy. Co więcej, kolistymi ruchami czyści się wyłącznie zęby trzonowe, starając się dotrzeć szczoteczką do najodleglejszych miejsc w jamie ustnej. Niestety sporo osób o tym zapomina, co potem powoduje powstanie kamienia nazębnego. Eksperci zalecają też stosować nici dentystyczne.

Okazuje się, że klasyczna szczoteczka do zębów nigdy nie dotrze w szczeliny pomiędzy zębami. Warto wiedzieć, że czyszczenie tych miejsc realizuje się właśnie nicią. Natomiast mycie powinno się kończyć płukaniem ust przy zastosowaniu specjalnych płynów, które dostępne są między innymi w aptekach oraz drogeriach. Skutecznie usuwają one resztki pokarmów oraz bakterii. Co więcej, sprzyjają odbudowie szkliwa. Płytka nazębna co to jest, to często zadawane pytanie.

Jak mogę zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej?

Okazuje się, że zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej jest łatwe przy zachowaniu właściwej dbałości o jamę ustną. Trzeba przede wszystkim pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów minimum 2 razy w ciągu doby celem oczyszczenia płytki nazębnej ze wszystkich powierzchni zębów. Do tego trzeba dodać codzienne stosowanie nici dentystycznej w celu usunięcia płytki nazębnej z miejsc między zębami oraz poniżej linii dziąseł, do których nie dociera szczoteczka do zębów.

Należy też pamiętać o ograniczeniu spożywania pokarmów bogatych w cukier bądź skrobię, zwłaszcza lepki przekąsek. Bardzo istotne są też regularne wizyty u dentysty w celu wykonania profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów oraz badań dentystycznych. Płytka nazębna co to jest, to często zadawane pytanie przez Polaków.