Mycie dziąseł u niemowlaka

Mycie dziąseł u niemowlaka

Niektórym rodzicom może sprawić trudności mycie dziasel u niemowlaka. Już od pierwszych dni życia dziecka trzeba zadbać o higienę jego jamy ustnej. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków należy codziennie przemywać wały dziąsłowe. Można wykorzystać gazik nasączony przegotowaną i letnią wodą. W ten sposób można uniknąć stanów zapalnych oraz pleśniawek pojawiających się przeważnie na skutek pokarmu zalegającego w dziąsłowych fałdach. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinno wygladać mycie dziasel u niemowlaka, a także podpowiemy, jak się do tego zabrać.

Czy niemowlakowi trzeba myć dziąsła?

Dziąsła należy przemywać maluchowi około 20 minut po nakarmieniu. Najlepiej użyć przestudzonego naparu z rumianku lub przegotowanej wody. Można też wykorzystać wyjałowiony gazik i owinąć go wokół palca. Warto podkreślić, że bardzo delikatnie trzeba masować dziąsła. Najlepiej przemywać je dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Już w momencie pojawienia się pierwszych mleczaków należy rozpocząć mycie zębów niemowlaka.

Należy pamiętać, żeby nie używać pasty przeznaczonej dla osób dorosłych. Można śmiało powiedzieć, że obowiązek, który spoczywa na rodzicach to codzienna higiena jamy ustnej niemowlaka. Mycie dziasel u niemowlaka może niektórych osobom wydawać się skomplikowane. Ważny jest też wybór odpowiedniej szczoteczki, która będzie dostosowana do wieku dziecka. Specjalna silikonowa nakładka na palec sprawdza się najlepiej w przypadku niemowlaków. Dzięki niej można wygodnie i bezpiecznie myć zęby maluchowi. Na początku trzeba używać pasty bez fluoru, natomiast pastę z fluorem można wprowadzić około 3 roku życia. W tym wieku dziecko powinno już umieć samodzielnie wypluwać pastę.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że bezpieczna dawka fluoru w paście do zębów dla dzieci wynosi około 500 ppm. Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów. Trzeba też regularnie myć gryzaki i smoczki, które dziecko wkłada do buzi. Do mycia można użyć wrzątku lub bieżącej wody, ale bez dodatku żadnych detergentów. Aktywne uczestnictwo rodziców w codziennej higienie jamy ustnej jest niezwykle ważne, ponieważ niemowlak nie umie jeszcze samodzielnie myć zębów. Dopiero około 6-7 roku życia dziecko jest wystarczająco sprawne manualnie, żeby bezpiecznie i skutecznie wykonywać tę czynność. Niewielką ilość pasty należy nałożyć na szczoteczkę. Dużym błędem jest nakładanie pasty na całą długość główki szczoteczki. Warto mieć na uwadze, że dla małego dziecka taka ilość będzie zdecydowanie za duża.

Kiedy myć dziąsła niemowlakowi?

Do mycia zębów należy używać szczoteczki z zaokrągloną główką i odpowiednio miękkim włosiem. Z tworzywa sztucznego powinna być wykonana szczoteczka do mycia zębów u niemowlaka. Powinna też posiadać szeroki trzonek, żeby rodzic mógł komfortowo ją trzymać w dłoni. Niektóre szczoteczki są nawet wyposażone w specjalne ograniczniki, które mają zapobiec zbyt głębokiemu włożeniu do jamy ustnej. Na zęby stałe dziecka bardzo duży wpływ ma stan mleczaków. Dlatego nie należy bagatelizować ich leczenia, zwłaszcza jeśli pojawi się próchnica, która jest chorobą bakteryjną i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Minimum dwa razy dziennie trzeba myć zęby niemowlakowi, ale można to robić również po każdym posiłku.

Warto podkreślić, że jakość śliny zmienia się podczas snu i może to prowadzić do rozwoju próchnicy. U małych dzieci występuje najczęściej tak zwana próchnica butelkowa, która najpierw pojawia się na przednich zębach, a później przechodzi na pozostałe zęby. Zasypianie z butelką jest główną przyczyną tego rodzaju próchnicy. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie schorzenia, ponieważ we wczesnym stadium zmiany są jeszcze odwracalne. Zęby objęte próchnicą mogą trochę zmienić swoją barwę. Z upływem czasu ból może towarzyszyć próchnicy. Kluczową rolę odgrywa sama profilaktyka, czyli przede wszystkim właściwa dieta. Należy ograniczyć cukry proste i spożywać dużo warzyw oraz owoców.

Jak często myć dziąsła niemowlakowi?

Na wizytę kontrolną do stomatologa warto się udać, kiedy u malucha pojawią się pierwsze ząbki. Nie ma sensu zwlekać z wizytą do czasu aż pojawi się ból związany z chorym zębem. To może tylko zniechęcić dziecko do kolejnych wizyt w klinice stomatologicznej. Najlepiej korzystać z usług renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Raz na 3 miesiące powinno się chodzić z małym dzieckiem do dentysty. Chodzi głównie o to, żeby wychwycić moment pojawienia się próchnicy. Nie można zapomnieć o właściwych nawykach żywieniowych w procesie pielęgnacji zdrowej jamy ustnej.

Dostępne są produkty spożywcze, które wspomagają mleczne zęby. Są to przede wszystkim przetwory mleczne bogate w wapń, magnez, fosfor oraz witamy A i D. Lepiej nie dosładzać herbatek maluchowi i nie dawać mu słodkich napojów oraz słodyczy. Ważne jest też to, jaką konsystencję mają spożywane posiłki. Poważnym błędem jest pozwalanie dziecku, żeby usypiało z butelką pełną herbaty lub mleka w buzi. Wielkim wydarzeniem dla rodziców jest pojawienie się pierwszego ząbka u niemowlaka. Warto mieć jednak na uwadze, że stan jamy ustnej polskich dzieci pozostawia wiele do życzenia, dlatego mycie dziasel u niemowlaka trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Ubytki ma aż 90% dzieci w wieku szkolnym. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jakie zalety ma mycie dziasel u niemowlaka.