Podtlenek azotu dentysta

Podtlenek azotu dentysta

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się podtlenek azotu dentysta może go użyć, jeśli pacjent odczuwa silny lęk przed zabiegiem. Jest to środek znany jako gaz rozweselający, który dostępny jest nie tylko w gabinetach dentystycznych, ale również na salach porodowych. Warto wspomnieć, że podtlenek azotu ma świetne działanie przeciwbólowe oraz rozluźniające.

Czy podtlenek azotu jest szkodliwy?

W tym artykule wyjaśnimy dokładnie, czym jest podtlenek azotu dentysta ma prawo go użyć. Już od ponad 20 lat powszechnie znaną metodą znieczulenia stosowaną w Polsce jest wdychanie gazu rozweselającego. Fachowo ta procedura jest określana jako sedacja wziewna. Podtlenek azotu jest związkiem chemicznym, który jest niepalnym i bezbarwnym gazem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ma słodkawy smak oraz słaby zapach. Jest to wspomagający środek, który stosuje się do znieczulenia podczas bolesnych zabiegów. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych stomatologów, którzy już od wielu lat działają na rynku i cieszą się pozytywnymi opiniami. Wtedy można mieć pewność, że usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie. Gaz rozweselający jest podawany pacjentom za pomocą maseczek tlenowych. Dociera do krwiobiegu, a do mózgu w ciągu 15 sekund. Oznacza to, że działanie jest natychmiastowe i pacjent czuje się rozluźniony. Dzięki temu łatwiej znosi bolesne i nieprzyjemne doświadczenia. Ten środek podaje się przeważnie pacjentom, którzy panicznie boją się dentysty. Czasami jest to jedyne wyjście z sytuacji zarówno dla stomatologa, jak i pacjenta. Środek stosowany jest głównie u osób, które cierpią na traumę dentystyczną, a także u ludzi cierpiących na nadciśnienie oraz choroby serca. Gaz umożliwia wykonanie nawet bardzo skomplikowanego zabiegu dentystycznego bez żadnego bólu. Pacjent nie odczuwa również stresu, który jak wiadomo, źle wpływa na ogólny stan zdrowia.

Czy podtlenek azotu znieczula?

Z reguły wykorzystuje się gaz o stężeniu nieprzekraczającym 50%. Nie potrzeba nawet anestezjologa, żeby podać pacjentowi gaz rozweselający pacjentowi. Do chwilowego ograniczenia poczucia świadomości dochodzi u osoby wdychającej gaz. Jednocześnie następuje wyłączenie procesu zapamiętywania tych stresujących chwil. To wszystko sprawia, że podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym pacjent nie odczuwa stresu ani bólu. Jednocześnie żadna trauma nie buduje się w jego świadomości. Małym dzieciom, które ukończyły 3 rok życia może być podawany podtlenek azotu dentysta powinien o tym wspomnieć. Przynajmniej dwie godziny przed zastosowaniem gazu rozweselającego nie powinno się jeść. Należy pamiętać, że za kierownicę samochodu nie należy wsiadać przez godzinę po zabiegu. Warto podkreślić, że jest to bezpieczny środek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Oczywiście mogą wystąpić skutki uboczne, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Wśród najczęstszych można wymienić zawroty głowy, mdłości oraz utratę przytomności. Niestety gaz rozweselający nie może być podany każdemu pacjentowi. Z takiego znieczulenia nie mogą skorzystać osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane oraz choroby oskrzeli i płuc. Przeciwwskazania to także przeziębienie, przerost migdałków oraz katar. Należy pamiętać, że całkowicie drożna muszą być górne drogi oddechowe. Długotrwale stosowany gaz może skutkować niedoborem witaminy B12 oraz pojawieniem się neuropatii i anemii. Warto mieć na uwadze, że podtlenek azotu ma negatywny wpływ na jądra i jajniki, a do tego może uszkadzać szpik kostny. Objawy użycia gazu rozweselającego mogą mocno przypominać stan upojenia alkoholowego.

Co daje gaz rozweselający u dentysty?

Podtlenek azotu może podwyższać ryzyko niedotlenienia, dlatego trzeba go podawać z tlenem. Gaz rozweselający to inaczej podtlenek azotu dentysta powinien używać go ostrożnie. Jest to rodzaj znieczulenia, które wykorzystuje się w celu zniesienia strachu przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Jest to gaz, który nie wywołuje uzależnienia i nie odkłada się w organizmie, ponieważ jest wydalany w niezmienionej formie. Podaje się go pacjentom, którzy odczuwają lęk lub niepokój przed fotelem dentystycznym. W przypadku osób z dentofobią świetnie sprawdzi się podtlenek azotu dentysta wie, jak go używać. Gaz rozweselający nie prowadzi do wyłączenia świadomości, a jedynie obniża aktywność układu nerwowego. Pacjent może mówić, a także swobodnie przełykać oraz oddychać. Po zakończonym zabiegu podaje się jeszcze przez około 5 minut czysty tlen. Odpowiedniego wyposażenia wymaga korzystanie z gazu rozweselającego u dentysty. Za godzinę stosowania mieszaniny gazów trzeba zapłacić 100-150 zł. Sedacja wziewna jest często jedynym rozwiązaniem, żeby stomatolog mógł wykonać określone czynności lecznicze w jamie ustnej. Sytuacja komplikuje się dodatkowo w przypadku dzieci, które nigdy wcześniej nie były u dentysty. Podanie gazu odbywa się w bezbolesny sposób, ponieważ nie trzeba stosować nieprzyjemnej iniekcji. Dzięki temu można się zrelaksować i uspokoić. Za występowanie marzeń sennych u najmłodszych często odpowiada mieszanina tlenu i podtlenku azotu. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak działa gaz rozweselający.