Protetyka – co to jest most kompozytowy?

Most kompozytowy jest powszechnie stosowanym sposobem na rozwiązanie problemu bezzębia. Łatwo jest znaleźć zalety mostu kompozytowego – to wygodne i komfortowe rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej pacjentów. Wykorzystany most kompozytowy świetnie sprawdza się jako alternatywna droga leczenia protetycznego dla protezy klasycznej. Most kompozytowy charakteryzuje się dłuższym czasem przydatności – można go używać przez wiele lat. Sprawdź, czy zalety mostu kompozytowego wpiszą się w twoje potrzeby, a także, dlaczego most kompozytowy jest rozwiązaniem godnym uwagi.

Charakterystyka mostu kompozytowego

 

Powszechnie stosowany most kompozytowy wlicza się do zbioru rozwiązań o nazwie mosty protetyczne. Wykorzystanie mostu kompozytowego wymaga zastosowania naturalnych zębów pacjenta, które służą jako filar dla mostu. Zaletą, jaką posiada most kompozytowy, jest sposób montażu – ten rodzaj mostu mocuje się nieinwazyjnie, bez konieczności szlifowania zębów.

 

Most kompozytowy, jak sama nazwa wskazuje, opiera się głównie na kompozycie – materiale, który stosuje się między innymi w plombach kompozytowych. Głównym zastosowaniem mostu są zęby wystawione na ekspozycję, stosowanie go w głębiej schowanych zębach jest mało powszechne. Z racji sposobu mocowania, most kompozytowy może zostać wykorzystany jako przejściowe, ale także permanentne rozwiązanie.

 

Zalety mostu kompozytowego

 

Warto rozważyć leczenie protetyczne w połączeniu z mostem kompozytowym. Łatwo można wyszczególnić oferowane zalety przez most, który wykonywany jest z kompozytu. Znikoma inwazyjność zabiegu pozwala na całkowite odwrócenie jego efektu, co sprawia, że zmiana rozwiązania protetycznego odbędzie się bez szkody dla kondycji zębów. 

 

Zastosowanie mostu wykonanego z kompozytu sprawia, że zęby wyglądają bardzo naturalnie. Efekt, który pacjenci uzyskują dzięki zastosowaniu mostu, jest bardzo widowiskowy. Ten rodzaj mostu zalecany jest przykładowo u dzieci i młodzieży, u których tymczasowo nie można zastosować innego rozwiązania, np. implantu, gdyż ich tkanka kostna nadal się rozwija.

 

 

Decydując się na most wykonany z kompozytu trzeba liczyć się z faktem, iż posiada on również pewne wady. Wykorzystanie mostu mocowanego w ten sposób wiąże się z mniejszą stabilnością, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych mostów protetycznych. Most ten może odkleić się, szczególnie wtedy, gdy pacjent zaniedbuje higienę i profilaktykę jamy ustnej. Warto jest więc zapewnić odpowiednią opiekę zębom i jamie ustnej.