Zęby i dziąsła wymagają wyjątkowo specjalnego traktowania. Należy regularnie oraz prawidłowo o nie dbać, by nie pojawiały się niechciane i nieprzyjemne problemy.
O zęby jak i dziąsła trzeba dbać już od najmłodszych lat. Dzieci zwykle bagatelizują ten obowiązek i często czują się zmuszane do szczotkowania zębów. Jeśli w takiej sytuacji rodzice pozwolą dziecko na nieregularną pielęgnację, to już wtedy mogą pojawić się pierwsze problemy z uzębieniem. Na początku zaczną rozwijać się bakterie, natomiast później zacznie rozwijać się próchnica, która stopniowo rozprzestrzeni się na wszystkie zęby. To sprawi, że dziecko zacznie odczuwać ból i dyskomfort podczas jedzenia posiłków oraz picia napojów. Niestety zacznie również kojarzyć wizyty w gabinecie stomatologicznym z bólem zębów, co może doprowadzić do pojawienia się strachu i lęku przez dentystą.
W związku z czym już od najmłodszych lat należy dbać o zęby i dziąsła, by później w wieku dorosłym nie borykać się poważnymi problemami, takimi jak na przykład recesja dziąseł. Jeśli jednak się pojawi, to jak ją leczyć? Obniżone dziąsła jak leczyć? Jak zapobiegać?
Obniżające się dziąsła – przyczyny recesji dziąseł
Obniżone dziąsła jak leczyć? W pierwszej kolejności warto się zastanowić, jak zapobiegać recesji dziąseł i jakie są jej przyczyny.
W niektórych przypadkach obniżone dziąsła są związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Słabsze zęby i dziąsła są dziedziczone, przez co należy o nie dbać ze zdwojoną uwagą. Niemniej recesja dziąseł najczęściej jest związana z zaniedbywaniem regularnej higieny jamy ustnej oraz rzadkimi wizytami u stomatologa. W większości przypadków problem tkwi w sposobie szczotkowania oraz samej szczoteczce. Wiele osób szczotkuje zęby zbyt mocno i jednocześnie zbyt krótko. Samo szczotkowanie powinno trwać długo i być wykonywane w sposób delikatny i w odpowiednim kierunku. Nauka szczotkowania zębów powinna się rozpocząć już od najmłodszych lat, gdy w jamie ustnej pojawiają się pierwsze zęby, Już wtedy rodzice powinni zwracać na sposób szczotkowania zębów przez dzieci. Można także zapytać stomatologa o to ja prawidłowo myć zęby, a on na pewno, bez problemu pokaże odpowiednią technikę.
Czasem problemem jest sama szczoteczka. Zbyt twarde i sztywne włosie może podrażniać dziąsła. Innym przykładem są szczoteczki elektryczne, których to główka obraca się w kółko. Przy słabych i delikatnych dziąsłach szczoteczka ta może nieznacznie odsuwać dziąsła z zębów i odsłaniając ich korzeń, To przysparza dużo dyskomfortu, ponieważ zęby są wtedy wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury. Kolejnym błędem jest nieoczyszczanie przestrzeni międzyzębowej z pozostałości pokarmów. Znajdująca się między nimi brodawka międzyzębna narażona jest na gromadzące się bakterie, które mogą prowadzić do rozległych stanów zapalnych.
W związku z czym, głównymi przyczynami obniżających się dziąseł jest zła pielęgnacja jamy ustnej.
Leczenie
Obniżone dziąsła jak leczyć, gdy stopień problemu jest bardzo zaawansowany? Recesja to proces, który dość długo rozwija się w jamie ustnej. Początkowo niemal zawsze jest mylony z klasyczną nadwrażliwością zębów na zmianę temperatury i dopiero później zaczynają pojawiać się dodatkowe objawy świadczące o poważnym problemie. Początkowo pojawi się jedynie ból oraz widocznie odsłonięte szyjki zębowe. Po jakimś czasie dochodzi do poważniejszych zmian – pojawiają się ubytki w tkankach i szkliwie, ścieranie się zębów oraz zanikanie dziąseł. Niektórzy pacjenci skarżą się także na rozchwianie zębów, które wtedy są bardziej podatne na próchnicę przez co pojawia się znacznie więcej ubytków w szkliwie. W najgorszych przypadkach może rozwinąć się stan zapalny, który zainfekuje miazgę zęba, przez co konieczne będzie leczenie kanałowe.
Jak zatem leczyć recesję dziąseł? Obecnie istnieje wiele sprawdzonych i polecanych metod dzięki którym, można osiągnąć pozytywne i zadowalające rezultaty. To jaka metoda zostanie zastosowana u danego pacjenta decyduje lekarz stomatolog. Ocenia on stopień zaawansowania recesji, a także kondycję pozostałych uzębienia. Potrzebny do tego jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz badania, które dodatkowo wykluczą ewentualne stany zapalne w organizmie lub choroby.
Obecnie w stomatologii wyróżnia się pięć metod leczenia obniżających się zębów. Najbardziej radykalny i stosowany w najcięższych przypadkach jest przeszczep dziąsła. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie musi być przygotowywany do pełnej narkozy i jednocześnie nie odczuwa żadnego bólu lub dyskomfortu. Niemniej przeszczep dziąsła jest dość skomplikowanym zabiegiem, który powinien przeprowadzać doświadczony stomatolog ze specjalizacją w tym zakresie. Sam zabieg polega na wycięciu zdrowej części dziąsła z miejsca nieobjętego chorobą i przeszczepieniu go w miejsce trawione recesją.
Pacjent po takim zabiegu musi stosować się do zaleceń stomatologa, by uniknąć wszelkich komplikacji podczas gojenia się dziąsła. Zalecenia są zazwyczaj związane z przyjmowaniem pokarmów stałych – aż do kontroli nie należy spożywać twardych posiłków wymagających gryzienia.
Cofanie się dziąseł – domowe sposób
Obniżone dziąsła jak leczyć w domu? Niestety nie ma domowych sposobów na tą przypadłość. W domu można jedynie zapobiegać cofaniu się dziąseł. Obniżone dziąsła jak leczyć, to tylko w gabinetach stomatologicznych.
W domu natomiast ważne jest, aby odpowiednio dbać o jamę ustną. Zęby należy szczotkować dwa lub trzy razy dziennie, następnie nicią dentystyczną czyścić przestrzenie międzyzębowe, Na koniec najlepiej użyć ulubionego płynu do płukania jamy ustnej, który zabije pozostałe bakterie w jamie ustnej i pozostawi przyjemny świeży zapach.
Aby prawidłowo dbać o jamę ustną należy skonsultować się ze swoim stomatologiem. Pomoże on wybrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów, która będzie idealnie dobrana do aktualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na skład past do zębów. Część z nich zawiera substancje, które ścierają szkliwo w celu ich wybielenia. Z takich past należy zrezygnować, by nie narażać dodatkowo zębów na ubytki.