Kiedy lakować zęby u dzieci

Lakowanie zębów jest w najprostszym możliwym ujęciu zabezpieczeniem ich bruzd przed powstaniem próchnicy. Należy mieć świadomość, że z roku na rok zabieg ten jest coraz częściej wykonywany. Stomatolodzy rekomendują go przede wszystkim w przypadku pierwszych oraz drugich zębów trzonowych. Z kolei przy obecności głębszych bruzd również w zębach przedtrzonowych. Na czym dokładnie polega omawiany zabieg? Dlaczego warto zdecydować się na jego wykonanie? Kiedy lakować zęby u dzieci?

Czy warto Lakować zęby u dzieci?

Oczywiście tak. Dlaczego? Zęby trzonowe oraz przedtrzonowe są pokryte mikrobruzdami. Ich średnica jest tak mała, że jest niedostępna dla włosia szczoteczek. Pacjent nie ma możliwości czyszczenia zębów w inny sposób niż tradycyjnie. Ponadto intensywne płukanie również się nie sprawdzi. Warto wiedzieć, że ewolucyjnie uformowane bruzdy mają określoną rolę. Ich zadaniem jest ułatwienie rozcierania pożywienia. Należy zaznaczyć, że są również naturalnym przyczółkiem dla płytki nazębnej, czyli osadu, który składa się z substancji znajdujących się w ślinie, wapnia, węglowodanów, resztek pożywienia.

Wybór gabinetu dentystycznego jest szczególnie ważny. Można zapoznać się z opiniami, jakie posiada dany lekarz na tematycznych forach dyskusyjnych czy grupach na portalach społecznościowych. Sprawdza się zebranie informacji na temat stomatologa od członków rodziny i znajomych. Ich ocena będzie subiektywna, ale związana z uzyskaną usługą. Celem omawianego zabiegu lakowania jest zapobiegnięcie odkładania się płytki. Gwarantuje to tym samym ochronę przed rozwojem próchnicy. Kiedy lakować zęby u dzieci?

Lakowanie zębów u dzieci – krok po kroku

Jest to bardzo prosty i bezbolesny zabieg. Rekomendowane jest wykonanie go u każdego dziecka, przede wszystkim wtedy, gdy dochodzi do wyrzynania się pierwszych zębów przedtrzonowych oraz trzonowych. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie regularne wykonywanie omawianego zabiegu, wraz z wyrzynaniem się kolejnych zębów. Dzięki temu rodzice mogą mieć całkowitą pewność, że zęby ich pociech będą chronione od samego początku. Należy również zaznaczyć, że zabieg zajmuje niewiele czasu. Oznacza to, że stomatolog może go wykonać w trakcie każdej wizyty kontrolnej. Warto wiedzieć, że pierwszym etapem jest precyzyjne i mechaniczne oczyszczenie powierzchni zębów.

Oczywiście lekarz wykorzysta do tego celu specjalną szczoteczkę. Później trzeba nałożyć preparat cechujący się właściwościami wytrawiającymi na powierzchnię zębów, które będą lakowane. W zdecydowanej większości przypadków wspomniany produkt występuje w formie żelu, który jest bardzo łatwy do rozprowadzenia. Zagwarantuje on odpowiednie wiązanie żywicznego laku. Należy mieć świadomość, że już po kilku chwilach wytrawiacz zostanie wypłukiwany wodą, z kolei powierzchnia danego zęba będzie dokładnie osuszona. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to najważniejszy element omawianego lakowania. Kiedy lakować zęby u dzieci?

Lak zagwarantuje dziecku trwałą ochronę tylko wtedy, gdy zostanie przez stomatologa nałożony na idealnie osuszoną powierzchnię zęba. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że wykonywanie zabiegu u młodszych dzieci jest niezwykle kłopotliwe. Mali pacjenci uwielbiają się wiercić. Oznacza to, że osuszanie zajmie stomatologowi więcej czasu. Następnie po osuszeniu zęba zadaniem lekarza będzie nałożenie na jego powierzchnię stosunkowo cienką warstwę płynnego laku. Należy również zaznaczyć, że do jego utwardzenia wykorzystywana jest specjalna lampa. Na końcu lekarz dokładnie sprawdza, czy dodatkowa warstwa przypadkiem nie będzie sprawiała dziecku żadnych problemów ze zgryzem. Kiedy lakować zęby u dzieci?

Czy lakowanie zębów trzeba powtarzać?

Rekomendowane jest przeprowadzenie zabiegu do trzech miesięcy od wyrznięcia się zęba. Wtedy można mieć pewność, że nie został on zajęty próchnicą. Z kolei zęby stałe uszczelniane są tylko wtedy, gdy ukarze się pierwszy ząb trzonowy. Jak wiadomo, ma to miejsce u dzieci w wieku 5 – 8 lat. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie powtórzenie zabiegu, gdy będą się wyrzynały kolejne zęby boczne. Kiedy lakować zęby u dzieci?

Według licznych badań, aż 90% najmłodszych jest dotkniętych próchnicą. Ponadto stałe zęby mogą tracić nastolatkowie. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że z roku na rok coraz większa liczba rodziców decyduje się na to, by u ich dzieci został wykonany zabieg lakowania. Dlaczego? To krótki i bezbolesny proces. Trwa bowiem tylko 3 minuty. Należy mieć świadomość, że lakowanie pierwszych zębów trzonowych jest refundowane u dzieci poniżej 8 roku życia. Z kolei za zabieg wykonany u starszych pacjentów i na pozostałych zębach, trzeba zapłacić z własnych środków. Warto wiedzieć, że koszt związany z lakowaniem jednego zęba będzie oscylował od 30 do 60 złotych.

Cena uzależniona jest od miejscowości, a także renomy gabinetu dentystycznego. Po lakowaniu pacjenci nie muszą stosować się do rygorystycznych zaleceń lekarza. Dzieci mogą od razu pić i jeść. Oczywiście będzie to możliwe, jeżeli wcześniej nie została wykonana fluoryzacja. Polecane jest zdecydowanie się na lakowanie, gdy budowa powierzchni żujących będzie utrudniała utrzymanie prawidłowej higieny. Lekarze proponują również wykonanie omawianego zabiegu małym pacjentom, którzy niestety nie dokładają należytej staranności w utrzymaniu higieny swoich zębów.

Jak wiadomo, gdy dzieci chorują, rodzice bardzo często skupiają się na zupełnie innych aspektach ich zdrowia. Nie przypominają wtedy swoim pociechom o tym, aby umyły zęby. W przypadku, gdy maluch ma 39 stopni gorączki, szczotkowanie uzębienia będzie na drugim planie. Ponadto na lakowanie powinny zdecydować się wszystkie osoby, które są zainteresowane zagwarantowaniem swojemu dziecku zarówno profilaktyki ochrony zębów, jak i jamy ustnej. Zabieg lakowania zębów z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rodziców, a mali pacjenci podchodzą do niego bez stresu.

Rodzice po przeczytaniu tego artykułu będą wiedzieć, kiedy lakować zęby u dzieci.