Objawy odrzucenia implantu zębowego

Objawy odrzucenia implantu zębowego

Warto wiedzieć, że implanty zębowe zaliczane są nie tylko do najbardziej nowoczesnych, ale również wygodnych i skutecznych metod uzupełniania ubytków w uzębieniu. Należy jednak zaznaczyć, że jest to obcy element, który zostaje umieszczony w ciele pacjenta. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że może on zostać odrzucony przez organizm. Czy wspomniane fakty powinny zniechęcić osoby zainteresowane do wykonania zabiegu? Ludzie bardzo często zastanawiają się, jakie są objawy odrzucenia implantu zębowego. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt. Pacjenci zawsze będą zadawali pytania, gdy określone leczenie implantologiczne zakończy się niepowodzeniem. Objawy odrzucenia implantu zębowego mogą być różne. Godny uwagi jest fakt, że do zbyt wczesnego odrzucenia implantu może dojść w ciągu pierwszych trzech, czterech miesięcy od wszczepienia. W najprostszym możliwym ujęciu objawy są spowodowane brakiem osteointegracji. Lekarz w pierwszej kolejności powinien razem z pacjentem dokonać bardzo dokładnej oceny ryzyka wczesnego niepowodzenia leczenia. Przyczyną mogą nawet być choroby autoimmunologiczne.

Po czym poznać że implant się nie przyjął?

Należy mieć świadomość, że jednym z objawów świadczących o tym, że dany implant nie został zaakceptowany przez organizm, może być stan zapalny dziąsła w okolicy protezy. Ponadto wspomnianemu stanowi zapalnemu mogą także towarzyszyć następujące objawy: krwawienie, zaczerwienienie, gorączka, ból. Rekomendowane jest również zwrócenie szczególnej uwagi na to, czy implant przypadkiem nie będzie się poruszał. W przypadku, gdy dana osoba dostrzeże jakąkolwiek ruchomość, może ona oznaczać niepełne połączenie protezy z tkankami, które ją otaczają.

Warto wiedzieć, że wspomniana sytuacja w zdecydowanej większości przypadków będzie dotyczyła implantów wstawionych metodą jednoetapową. W najprostszym możliwym ujęciu będzie ona polegała na umieszczeniu protezy w dziąśle razem ze śrubą gojącą. Dany implant będzie stanowił z kością jedną całość. Nie można oczywiście pod żadnym pozorem lekceważyć poszczególnych objawów. Mogą one bowiem przyczynić się do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Godny uwagi jest również fakt, że implant może całkowicie odpaść od dziąsła.

Zalecane jest wtedy zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego. W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie kolejnej serii badań oraz zabiegów. Warto wiedzieć, że kolejna proteza będzie mogła być wszczepiona dopiero sześć miesięcy później.

Postępowanie w przypadku odrzucenia implantu stomatologicznego

Jak zostało już wspomniane wcześniej, w przypadku, gdy wystąpią objawy odrzucenia implantu zębowego, rekomendowane jest umówienie się na wizytę stomatologiczną. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w zależności od przyczyny odrzucenia, lekarz będzie musiał zastosować właściwe środki, a także zlecić przeprowadzenie odpowiednich zabiegów. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu będzie terapia antybiotykowa. Stomatolog może także zalecić stosowanie preparatów dezynfekujących. Ich zadaniem będzie oczywiście wyeliminowanie zakażenia bakteryjnego. Jak wiadomo, objawy odrzucenia implantu zębowego mogą być różne.

Warto wiedzieć, że wszystko będzie uzależnione od stopnia utraty masy kostnej wokół zęba. Wspomniany parametr można określić za pomocą badania RTG. W przypadku, gdy będzie ona znaczna, pacjent zostanie poddany kolejnym zabiegom. Przykładem może być przeszczep tkanki kostnej w okolice implantu. W ostateczności konieczne będzie usunięcie implantu. Należy wtedy odczekać, aż rana się zagoi. Dopiero wtedy możliwe będzie wszczepienie nowej protezy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że według statystyk zabieg jest skuteczny w 83,3% przypadków.

Ponadto oznaki odrzucenia implantu stomatologicznego są znacznie łatwiejsze do zaobserwowania niż mogłoby się wydawać. Po zdiagnozowaniu problemu należy szybko podjąć odpowiednie leczenie.
Polecane jest bardzo poważne traktowanie ewentualnych symptomów odrzucenia implantów ze względu na potencjalne konsekwencje zdrowotne. Należy zatem po wszczepieniu danego rodzaju protezy stosować się do zaleceń stomatologów. Nie można oczywiście zapomnieć o zrezygnowaniu ze szkodliwych nawyków. Warto wśród nich wymienić palenie papierosów czy lekceważenie zasad higieny jamy ustnej. Mogą one doprowadzić do sytuacji, w której objawy odrzucenia implantu zębowego będą dla pacjenta nie do wytrzymania. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach winę za odrzucenie implantu będzie ponosił lekarz. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie korzystanie z usług renomowanych gabinetów dentystycznych czy klinik.

Czy można uratować odrzucony implant

Bardzo duża liczba pacjentów poważnie zastanawia się, czy można uratować odrzucony implant. Należy zaznaczyć, że współczesna medycyna stomatologiczna daje bardzo dużo możliwości. Jak wiadomo, stopień inwazyjności będzie uzależniony nie tylko od zaawansowania utraty masy kostnej, ale również szybkości reakcji pacjenta. W sytuacji, gdy ubytki będą bardzo duże, rekomendowane jest powtórzenie danego zabiegu. Należy mieć świadomość, że przeszczep tkanki kostnej jest niezwykle popularną metodą, która będzie pozwalała na uratowanie odrzuconego implantu. Ponadto zdecydowanie zwiększy szansę na to, że się przyjmie.

W przypadku, gdy wspomniana metoda nie da satysfakcjonującego rezultatu, stomatolog może podjąć się przeszczepu tkankowego. Statystyki wskazują, że szansa na powodzenie takiego zabiegu jest ogromna i wynosi ponad osiemdziesiąt procent skuteczności. Odrzucenie implantu zębowego jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Jak zostało już wspomniane wcześniej, najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie wybranie profesjonalnej kliniki implantologicznej. Osoby zainteresowane będą miały wtedy całkowitą pewność, że implant się przyjmie. Oczywiście bardzo dużo będzie także zależało od przyszłych nawyków. Zdecydowana większość czytelników po przeczytaniu tego artykułu będzie dokładnie wiedziała, jakie są objawy odrzucenia implantu zębowego.