Po ekstrakcji zęba, czyli jego usunięciu mogą się czasami pojawić pewne powikłania. Do najczęstszych z nich należy suchy zębodół, który występuje u około 4 procent pacjentów.
Jak powstaje suchy zębodół?
Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że z reguły pojawia się po ekstrakcji zębów dolnych trzonowych. Zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, ale występuje u osób w każdym wieku. Większość przypadków została jednak zaobserwowana u pacjentów po 40 roku życia. W trakcie usuwania zęba przerywa się ciągłość błony śluzowej.
W ten sposób powstaje rana, która powoli wypełnia się krwią. Błona śluzowa jest oczywiście odtwarzana w procesie gojenia, który trwa dosyć długo. Zaburzeniem tego procesu jest suchy zębodół i lokalne zapalenie w jamie ustnej. W miejscu usuniętego zęba po 2 – 3 dniach zaczyna narastać ból.
Powinien on zniknąć samoistnie po kilku dniach, ale jeżeli się utrzymuje to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Czasami jest on bardzo nasilony i pulsuje lub promieniuje do ucha oraz skroni. Inne objawy suchego zębodołu to nieprzyjemny zapach z buzi oraz zaburzenia smaku.
Objawy suchego zębodołu
Lokalne węzły chłonne, które znajdują się pod żuchwą mogą ulec powiększeniu. Należy pamiętać, że ryzyko pojawienia się suchego zębodołu mogą zwiększyć pewne czynniki określane jako czynniki ryzyka. Przede wszystkim bardziej narażeni są palacze tytoniu.
W papierosach znajdują się substancje chemiczne, które spowalniają gojenie się rany, a także mogą ją zanieczyścić. Do przedwczesnego fizycznego usunięcia skrzepu krwi może przyczynić się nawet jedno zaciągnięcie papierosem. Gdy pojawi się suchy zębodół to trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie. W pierwszej kolejności należy udać się do doświadczonego stomatologa, który postawi diagnozę oraz przepisze właściwe leki.
Stomatolog powinien także dokładnie wypłukać ranę, żeby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które wpływają na poziom bólu. Do płukania używa się przeważnie wodorowęglanu sodu lub roztworu soli fizjologicznej. Czasami niezbędne jest zabezpieczenie zębodołu przy pomocy specjalnej wkładki lub opatrunku.
Suchy zębodół i jego kuracja
Lekarz z reguły zaleca także pacjentowi samodzielne przepłukiwanie rany w domu. Czasami suchy zębodół jest połączony z bakteryjnym zakażeniem i w takiej sytuacji trzeba zastosować antybiotyki. Leczenie zajmuje wtedy około 10 dni i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza.
W tym czasie trzeba też zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ może to wydłużyć proces gojenia się rany. Jeszcze przed wyrwaniem zęba trzeba podjąć pewne kroki, żeby nie pojawiły się żadne komplikacje. Dobrze, jeżeli przed ekstrakcją zrezygnujesz z palenia, ponieważ znacząco zwiększa to ryzyko wystąpienia schorzenia. Warto również porozmawiać ze swoim stomatologiem o lekach, które aktualnie przyjmujesz.
Warto mieć świadomość, że niektóre z nich mogą nawet zakłócać krzepnięcie krwi. Pełne wyleczenie zębodołu jest możliwe, jeśli odpowiednio wcześnie zgłosimy się do stomatologa. Trzeba też pamiętać o właściwej pielęgnacji rany, żeby nie doszło do powtórnego zakażenia.