Mycie zębów wydaje się prozaiczna czynnością, do której większość ludzi nie przywiązuje większej wagi. Okazuje się, że jest to błędem. Niewłaściwy dobór szczoteczki, zbyt częste mycie zębów, używanie niewłaściwej pasty, a także za krótkie mycie – te wszystkie błędy mogą sprawiać, że mycie zębów będzie zwyczajnie nieskuteczne. Jak powinno się myć zęby?
Dlaczego warto myć zęby?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla zdrowia ludzkiego. Dlatego odpowiedź na pytanie, jak powinno się myć zęby, jest bardzo ważna. Odpowiednie mycie zębów oraz używanie przeznaczonych do tego płynów znacznie zmniejsza ilość bakterii występujących w jamie ustnej i zapobiega powstawaniu próchnicy.
Szczotkowanie w odpowiedni sposób ma wpływ na zdrowie nie tylko uzębienia, ale także dziąseł, a nawet okolicznych kości. Dlaczego podczas wizyty u stomatologa warto zapytać się, w jaki sposób najlepiej mieć zęby i jakiej pasty używać do tego celu.
Mycie zębów pozwala także pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, który jest wyjątkowo nieprzyjemny dla otoczenia. Pilnując codziennego mycia zębów, zawsze można czuć się świeżo i nie trzeba obawiać się o zapach swojego oddechu. Dzięki wieczorem umyciu zębów, zapach z jamy ustnej o poranku nie będzie przykry.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zaniedbane zęby mogą mieć tragiczne wpływ na ludzkie zdrowie. Nieleczona próchnica może prowadzić do innych, bardzo poważnych dolegliwości, które czasem potrafią być nawet zagrożeniem dla ludzkiego życia.
Techniki mycia zębów
Osoby zastanawiające się, jak powinno się myć zęby, można uspokoić, że wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Trzeba pamiętać, że prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej dwie minuty. Aby wyrobić sobie prawidłowy nawyk mycia zębów, warto przed rozpoczęciem szczotkowania włączyć stoper. Aby czyścić zęby w prawidłowy sposób, należy wykonywać krótkie i delikatne pociągnięcia szczoteczką. Warto skupić się szczególnie na linii dziąseł, zębach tylnich oraz miejscach, które w przeszłości były dotknięte próchnicą.
Należy rozpocząć od zewnętrznej powierzchni zębów górnych i dolnych. Następnie należy przejść do ich wewnętrznych powierzchni. W kolejnym kroku trzeba dokładnie wyczyścić powierzchnie żujące zębów. Na samym końcu mycia nie wolno zapominać o dokładnym szorowaniu języka, które ma na celu odświeżenie oddechu.
Szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Trzeba pamiętać o tym, by miała odpowiednio miękkie włosie, które poradzi sobie z usunięciem płytki nazębnej i resztek pokarmowych.
Czy nie mycie zębów jest niebezpieczny?
Jak już powiedziano, zaniechanie prawidłowej higieny jamy ustnej może mieć bardzo przykre konsekwencje dla ludzkiego zdrowia. Brzydki zapach, nieładny uśmiech, a nawet zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia – to wszystko może być spowodowane przez nieprawidłowe mycie zębów.
Nie wolno także zapominać o tym, że nie szczotkowanie zębów prawdopodobnie skończy się serią przykrych i bolesnych wizyt u dentysty – co, jak wiadomo, jest także sporym obciążeniem finansowym. Dlatego kwestia tego, jak powinno się myć zęby, powinna być dla każdego człowieka priorytetem.