Jak skutecznie leczyć paradontozę?

Jak-skutecznie-leczyc-paradontoze

Paradontoza to dość powszechnie występująca w populacji dolegliwość, która związana jest z pojawianiem się stanu zapalnego w obrębie tkanek przyzębia. Infekcja wywoływana jest przez bakterie, a ich nadmiernemu namnażaniu sprzyja między innymi nieprawidłowa higiena jamy ustnej, wiek oraz predyspozycje osobnicze. Z związku z tym, wielu pacjentów zastanawia się: czy i jak skutecznie leczyć paradontozę?

Co to jest paradontoza?


W gabinetach stomatologicznych dość często pojawia się pytanie dotyczące tego czym jest, jakie są objawy oraz jak skutecznie leczyć paradontozę? Paradontozę czyli zapalenie przyzębia wywołują chorobotwórcze bakterie kolonizujące jamę ustną pacjenta. Dolegliwość ta jest dość powszechna wśród pacjentów i wraz z próchnicą należy do poważnych chorób o charakterze społecznym.

Obejmuje ono obszary przyzębia pacjenta oraz struktury otaczające i przytrzymujące zęby w prawidłowym położeniu. W jej wyniku dochodzi jednak do rozwoju stanu zapalnego, który może skutkować rozchwianiem zębów, a w skrajnych przypadkach ich utratą. Choroba ta dotyka przede wszystkim mężczyzn po czterdziestym roku życia. Przyczyny paradontozy mogą być bardzo zróżnicowane i obejmować między innymi: nieprawidłową higienę jamy ustnej, zaburzenia fizjologicznego składu śliny, osłabienie układu odpornościowego czy uwarunkowania genetyczne.

Brak systematycznego i skutecznego usuwania gromadzącej się na powierzchni zębów płytki nazębnej sprzyja jej mineralizacji oraz powstawaniu kamienia nazębnego i stanu zapalnego, który w konsekwencji prowadzi do paradontozy. Wśród innych czynników prowadzących do rozwoju dolegliwości należy wskazać: palenie papierosów, wiek powyżej czterdziestego roku życia, cukrzycę, dietę bogatą w cukry rafinowane i żywność wysoko przetworzoną oraz nadmierny stres.

Objawy paradontozy


W pierwszych etapach rozwoju paradontoza nie daje silnych objawów. Mogą występować jedynie drobne dolegliwości bólowe oraz nabrzmienie dziąseł. Z czasem jednak symptomy choroby nasilają się i pojawia się krwawienie podczas szczotkowania zębów oraz przykry zapach z ust, który jest spowodowany przebiegiem procesów gnilnych związanych z namnażaniem bakterii o obrębie kieszonek dziąsłowych.

Dalej dochodzi do odsłonięcia kieszonek i korzeni zębów oraz zajęcia ozębnej przez bakterie. W następstwie tego pojawia się rozchwianie zębów spowodowane osłabieniem ich połączenia z otaczającymi je tkankami. Wśród innych objawów paradontozy należy wymienić również: nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, wysuwanie się zębów łuków czy pojawienie się ropnej wydzieliny.

Metody leczenia paradontozy


Jak skutecznie leczyć paradontozę? Otóż, sposób leczenia paradontozy zależy przede wszystkim od stopnia jej zaawansowania. Rozpoczęcie leczenia należy rozpocząć od zmian nawyków dotyczących higieny jamy ustnej, w tym prawidłowego szczotkowania zębów i czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Ponadto, wskazane jest usuniecie zalegającego na powierzchni zębów kamienia nazębnego oraz czyszczenie kieszonek zębowych.

W przypadku stwierdzonej paradontozy zalecana jest antybiotykoterapia, która pozwala ograniczyć ilość chorobotwórczych bakterii. W bardzo zaawansowanym stadium choroby może okazać się wskazane wykonanie zabiegów chirurgicznych, w tym: gingivektomii czy operacji płatowej. Ponadto, konieczne może być szynowanie zębów, które ma na celu stabilizację rozchwianego uzębienia.