Jak długo krwawi dziąsło po wyrwaniu ósemki?

Jak-dlugo-krwawi-dziaslo-po-wyrwaniu-osemki

Zabiegi stomatologiczne nie są przyjemne. Czasami jednak zachodzi konieczność usunięcia zęba. W XXI wieku jest to ostateczność, ponieważ wcześniej lekarz robi wszystko co w jego mocy, aby uratować ząb.

Dlaczego wyrywa się ósemki?

Istnieją różne powody, dla których trzeba usunąć ósemkę. Zdarza się, że pacjent zgłasza się do stomatologa z ogromnym bólem. Zwykle wtedy nie ma już czasu na inne działania, jest za późno, aby założyć zwykłą plombę albo leczyć ząb kanałowo. Problem jest tak duży, że jedynym rozwiązaniem pozostaje usunięcie.

Tylko wtedy pacjent odczuje ulgę. Wyrwanie zęba, usuwanie ósemek, nie jest łatwe i stanowi dla dentysty duże wyzwanie, chociaż oczywiście jest to zabieg wykonywany powszechnie, niemalże codziennie, w praktyce stomatologicznej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wystąpią komplikacje. Nie wszystkie z nich można przewidzieć. Często ósemki wyrywa się na skutek leczenia ortodontycznego. Lekarz ortodonta ustala plan działania.

Czasami szczęka jest zbyt mała, aby pomieścić wszystkie zęby. W tej sytuacji trzeba usunąć te, które są najmniej potrzebne. Zazwyczaj są to właśnie ósemki. Noszenie aparatu ortodontycznego z pewnością nie jest komfortowe, dlatego też trzeba zrobić wszystko, aby leczenie było jak najbardziej skuteczne i nie było potrzeby jego powtarzania. Dlatego też jeżeli ortodonta, albo kilku ortodontów niezależnie od siebie, zaleca usunięcie ósemek, warto dostosować się do tej prośby. Pacjenci bardzo obawiają się tego zabiegu i zastanawiają się jak długo krwawi dziąsło po wyrwaniu ósemki. To może przeszkadzać im w powrocie do codziennych obowiązków.

Kiedy ustępuje krwawienie ósemek po wyrwaniu?

To normalne, że po usunięciu zęba występuje krwawienie. Pacjenci nie powinni więc się tego obawiać. Trzeba jednak wiedzieć, że u osób zdrowych, która nie mają problemu z krzepnięciem krwi, krwawienie powinno szybko ustąpić. Po usunięciu zęba lekarz stomatolog daje pacjentowi tampon, który należy przyciskać do dziury po zębie.

Ten tampon powinien być przetrzymywany przez pacjenta około pół godziny, a następnie powinien zostać wyrzucony. Trzeba pamiętać o wyrzuceniu opatrunku, aby nie dopuścić do zakażenia rany. Higiena jest tutaj podstawą. Małe krwawienie może występować jeszcze nawet do kilkunastu godzin. Jeżeli pacjent czuje się zaniepokojony, ponieważ jego zdaniem krwawienie jest zbyt silne, powinien zwrócić się o pomoc do lekarza, najlepiej do dentysty, który wykonywał zabieg.

Tylko lekarz będzie w stanie uspokoić pacjenta, ponieważ będzie mógł sprawdzić co się dzieje i w jakim stanie jest rana. Niektórzy dentyści od razu umawiają pacjenta na wizytę kontrolną, ponieważ obawiają się, że pacjent sam nie będzie w stanie zauważyć i nieprawidłowości w gojeniu się rany. Ludzie zwykle chcą wiedzieć, jak długo krwawi dziąsło po wyrwaniu ósemki.

Wszystkiego muszą dowiedzieć się od lekarza. Dobrze, kiedy dentysta daje zalecenia na piśmie, wtedy pacjenci nie muszą dodatkowo dzwonić z pytaniem, jak długo krwawi dziąsło po wyrwaniu ósemki. Takie pytania często się zdarzają. Kiedy informacje będą udzielone na piśmie, wątpliwości zostaną szybko rozwiane.