Afta pojawia się nagle i nie chce łatwo odpuścić. Utrudnia jedzenie, a czasami nawet mówienie. Czuje się wtedy w ustach dyskomfort oraz ból. Jednak jak wygląda afta, czym jest i jak ją leczyć? Oto garść informacji.
Afta – charakterystyka
Afta pojawia się u wielu osób bez znaczenia, w jakim są wieku. To jak wygląda afta nie zawsze jest intuicyjne, a dokładna znajomość swojej przypadłości może pomóc w dobraniu odpowiedniego lekarstwa. Afty charakteryzuje się jako małe, zazwyczaj okrągłe oraz dość płytkie owrzodzenia. Po około dwóch dniach od ich wystąpienia nabierają białego albo żółtego nalotu, otoczonego czerwoną obwódką. Afty znikają mniej więcej po tygodniu. Co ważne, aftą nie można się zarazić, dlatego nie trzeba obawiać się przeniesieniem choroby poprzez pocałunek albo ślinę.
Jak objawia się afta?
Afty są zmianami, które pojawiają się w jamie ustach. Mogą występować od wewnętrznej strony policzka, w okolicach języka albo nawet na wargach ustnych. Pojawiają się one pojedynczo, ale mogą również wystąpić w grupie. Przyczyny aft nie są zawsze oczywiste. To jak wygląda afta może czasami dać nam małą podpowiedź w kwestii jej pochodzenia. Małe zmiany zazwyczaj występują z powodu: alergii, złej higieny jamy ustnej, próchnicy, ran po wewnętrznej stronie policzków, które może powodować chociażby aparat ortodontyczny, niezdrowej żywności, antybiotyków, a nawet stresu.
To małe afty są najczęstsze i goją się przy tym szybko. Gorzej bywa w sytuacji, gdy ma się do czynienia z aftą dużą. Są one na szczęście rzadkie, a przy tym o wiele bardziej bolesne, niż te małe. Duże afty mogą dochodzić do nawet 3 cm średnicy.
Organizm może wtedy zachowywać się jakby zmagał się z chorobą, ponieważ występuje przy tym dość często ogólne osłabienie oraz powiększenie węzłów chłonnych. Czas gojenia się dużych aft jest dość wydłużony oraz mogą po nich pozostać blizny. Przyczyny powstawania ich to: choroby, które powodują spadek odporności, zaburzenia hormonalne, niedobór witamin oraz minerałów (żelazo, witamina B12 albo kwas foliowy), zaburzenia autoimmunologiczne oraz również zła higiena jamy ustnej.
Zapobieganie powstawaniu aft
Jak powinno leczyć się afty? Pierwszą rzeczą podczas podjęcia leczenia jest rozpoznanie przyczyny powstania afty. Dzięki temu będzie można unikać danych rzeczy albo zachowań, by nie powrócił problem aft. Wobec tego powinno się zadbać o stan naszego uzębienia, co wiąże się z wizytą u stomatologa. Zdrowe i czyste zęby nie będą powodowały powstawania aft. Jeśli problemem jest aparat ortodontyczny, należy również udać się do dentysty by ten skorygował podrażniające nas elementy. Później dochodzi do bezpośredniego leczenia, które można wykonywać za pomocą leków albo domowych sposobów.
W aptece można znaleźć różnego rodzaju żele, pasty oraz płyny do płukania ust, które wpływają pozytywnie na leczenie aft. Dezynfekują one ranę oraz przyśpieszają proces gojenia się. Z domowych sposobów można zastosować płukanki z roztworu soli, napary z ziół, wodę utlenioną, którą można nasączyć płatek kosmetyczny, po czym przyłożyć do miejsca gdzie pojawiła się afta.