Implanty zębów – jak się zakłada?

Implanty-zebow

Implantologia pozwala na odtworzenie utraconych zębów. Przyczyny braków w uzębieniu mogą być różne, od urazów począwszy, poprzez uszkodzenia zębów, aż po niewłaściwą higienę jamy ustnej. Implanty zębów w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne. Ich cena zmniejsza się z roku na rok, przez co jest to rozwiązanie dostępne dla coraz większej liczby pacjentów. Radość z pięknego uśmiechu z pewnością jest tego warta.

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy zazwyczaj wykonany jest z tytanu i przybiera formę sztucznego korzenia zęba. Zastępuje on korzeń naturalny, który został wcześniej usunięty lub utracony w inny sposób. Dzięki implantom możliwe jest zamontowanie koron zębowych w miejsce, gdzie występują braki w uzębieniu. Implant zębowy umieszcza się w kości poprzez jego wkręcenie. Jest on mocowany na stałe, a wygląd samej korony dobierany jest tak, by nie odstawała ona wizualnie od pozostałych zębów. Implanty zębów mogą obejmować nie tylko pojedyncze ubytki, ale również całe łuki zębowe.

Wstawianie implantów – etapy zabiegu

Wiele osób obawia się zabiegu wstawiania implantów, obawiając się bólu i poważnej interwencji chirurgicznej. I rzeczywiście, montaż implantów to nie przelewki, trzeba jednak mieć świadomość tego, że najważniejsze jest wybranie specjalistycznej placówki, która zatrudnia mistrzów w tym fachu. Pacjenci muszą wiedzieć, że nowoczesna stomatologia doskonale radzi sobie z bólem, zarówno w trakcie, jak i po zabiegu.

Osoba, która decyduje się na wstawienie implantów, powinna mieć ukończony 25 rok życia. Wszystko dlatego, że dopiero w tym wieku szczęka osiąga swój ostateczny kształt. Sam proces stabilizacji implantów po zabiegu ich wszczepienia obejmuje nawet okres 6 miesięcy. Wszystko dlatego, że implant musi zostać przyjęty przez organizm, a tkanki zagoić się po zabiegu chirurgicznym .

Przeciwwskazania do zakładania implantów zębów

Zazwyczaj organizm pacjenta nie ma żadnych trudności związanych z przyjęciem implantu. Trzeba jednak wiedzieć, że większe ryzyko jego odrzucenia występuje w przypadku osób, które cierpią na choroby kości. Wszelkie schorzenia osłabiające struktury kostne i ich możliwości regeneracji mogą być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Odrzucenie implantu może wystąpić również w przypadku paradontozy.

Zrezygnować z wszczepienia implantów będą zmuszone osoby cierpiące na cukrzycę, bruksizm – czyli zgrzytanie zębami, choroby psychiczne, alkoholizm, AIDS czy nowotwory. Podsumowując, wszelkie schorzenia, które wyniszczają organizm sprawiają, że wszczepienie implantów zębowych może być niemożliwe. Zrezygnować z przeprowadzenia zabiegu bezwzględnie powinny także kobiety w ciąży oraz osoby, u których budowa szczęki uniemożliwia prawidłowy montaż implantów.

Podsumowując, implanty zębowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które martwią się występowaniem ubytków zębowych. Jest to skomplikowana operacja o dość długim czasie rekonwalescencji, niemniej jednak jej efekty z pewnością są tego warte.