Co to bonding zębów? Poznaj sposób na piękny uśmiech.

co-to-bonding-zebow

W jaki sposób poprawić wygląd swoich zębów? Odpowiedzią na to dość często zadawane pytanie jest bonding zębów. Czym jednak dokładnie jest ta tajemniczo brzmiąca nazwa? Okazuje się, że to całkiem prosta i szybka metoda, która pozwala poprawić wygląd swojego uśmiechu. Warto jednak zapoznać się z charakterystyką zabiegu zanim się do niego przystąpi.

Bonding zębów – charakterystyka

Bonding zębów oznacza nieinwazyjną metodę, która wpływa na poprawę wyglądu naszego uśmiechu. Zęby stają się nie tylko pełniejsze, ale i bielsze. Jest to sposób szybki i efektowny. Odbudowa uzębienia polega na pokryciu zębów cienką warstwą tzw. kompozytu, który jest wykonany z żywicy.

Kolejnym pytaniem może być to, jak długo utrzymuje się bonding na zębach? Wszystko zależne jest od techniki stomatologa oraz wykorzystanych przez niego materiałów, ale mówi się, że prawidłowo wykonany bonding utrzymuje się na zębach około pięciu lat. Przy tym na degradację efektu wpływa spożywanie takich barwiących produktów jak: mocna czarna kawa, czerwone wino, gazowane napoje, oraz zielona herbata. Przebarwień można również nabawić się poprzez palenie papierosów.

Po zabiegu ważna jest odpowiednia dbałość i higiena jamy ustnej. Im jest lepsza, tym dłużej zachowa się śnieżnobiały uśmiech. Mowa jest tutaj o regularnym szczotkowaniu zębów, stosowaniu płynów do płukania ust oraz nici dentystycznej.

Jak działa bonding?

Bonding zębów to metoda posiadająca kilka etapów. Ważnym jest to, że cały zabieg można wykonać w trakcie tylko jednej wizyty, co pozwala zaoszczędzić czas oraz stres. Odbudowa zębów trwa mniej więcej godzinę, ale wszystko uzależnione jest od personalnych umiejętności stomatologa. Dostosowany do uzębienia bond zostaje nałożony na zęby, które wytrawia się kwasem o dosyć łagodnym działaniu. Później dochodzi do kolejnego etapu jakim jest nałożenie na zęby żywicy oraz kompozytu. Następnie naświetla się zęby za pomocą lampy stomatologicznej. Zabieg nie jest bolesny, co sprawia, że w trakcie niego nie trzeba stosować znieczulenia.

Bonding zębów – wskazania do zabiegu

Jak każdy zabieg stomatologiczny, w szczególności taki o charakterze estetycznym, również wobec bondingu istnieją przeciwskazania. Co do nich należy? Okazuje się, że zabieg bondingu zębów można wykonać wyłącznie na zdrowym uzębieniu. To sprawia, że przed przystąpieniem do zabiegu powinno się wyleczyć ewentualną próchnicę albo inne choroby dotyczące zębów oraz dziąseł.

Dopiero wtedy można zdecydować się na poprawienie wyglądu za pomocą bondingu. Dodatkowo odradza się taką aktywność osobom, które mają zwyczaj zgrzytać zębami albo też je ścierać. Na szczęście takie niedogodności można wyćwiczyć lub też zastosować na nie szynę relaksacyjną.

W temacie przeciwskazań można napomknąć o tym, czy bonding posiada jakieś wady. Chociaż jest to jedna z najbardziej trwałych metod zachowania pięknego uśmiechu, zabieg bondingu może również osłabić zęby. By uchronić się od takiego losu powinno się dobrze i systematycznie dbać o higienę jamy ustnej.