Leczenie kanałowe zęba – na czym polega?

leczenie-kanalowe-zeba

Dzisiejszy świat dostarcza nam mnóstwo darów natury. Nasze życie jest pełne niespodzianek ale i rzeczy, z którymi musimy sobie radzić. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi przodkowie w życiu nie pomyśleliby o tym, że internet będzie działał bezprzewodowo, samochody będą jeździć ponad sto kilometrów na godzinę. Również kwestia higieny osobistej diametralnie zmienia się. XXI wiek to prawdziwy renesans. Również w leczeniu zębów. A leczenie kanałowe zęba jest już czymś po prostu powszechnym. Praktycznie każdy stomatolog używa tego zabiegu. Warto dbać o zęby prewencyjnie potem może nas to dużo kosztować i pieniędzy ale i bólu i nerwów.

Wskazania do leczenia kanałowego zęba

Jak do każdego innego zabiegu tak i do leczenia kanałowego potrzebne są konkretne wskazania. Należą do nich:

  • nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej,
  • głębokie ubytki próchniczne,
  • martwica miazgi,
  • również zwichnięcie lub złamanie zęba,
  • pojawiające się wskazania protetyczne, takie jak zbliżające się wykonanie mostu lub korony,
  • zapalenie tkanek około wierzchołkowych,
  • sytuacje, gdy pierwsze leczenie kanałowe wykonane było w sposób nieprawidłowy oraz pojawiają się po nim powikłania.
    Oprócz standardowego leczenia kanałowego, które może wykonać każdy stomatolog czujący się na siłach istnieje od niedawna leczenie endodoncją mikroskopową. Powyższe wskazania często muszą być wykonane właśnie takim specjalistycznym badaniem. Bardzo dobrą wiadomością jest to, że leczenie naszego zęba pod mikroskopem w wielu przypadkach sprawia, że unikamy konieczności usunięcia chorego zęba. Co bardzo ważne mikroskop, zapewniający nawet 25-krotne powiększenie oraz dopasowane oświetlenie pola zabiegowego. Umożliwia on dokładne opracowanie kanałów zębowych.

Leczenie kanałowe zeba – etapy zabiegu

Co ważne leczenie kanałowe zęba jest prowadzone na życzenie pacjenta w znieczuleniu miejscowym. W przypadkach uzasadnionych tak jak np. kiedy osoba jest na tyle niepełnosprawna, że współpraca jest niemożliwa stosowana jest pełna narkoza. Dlatego też nie wiąże się zabieg z bólem u pacjenta w trakcie bądź co bądź niezbyt przyjemnego leczenia. Leczenie kanałowe zeba na czym polega:

  • mając wynik badania klinicznego oraz zdjęcie rtg, specjalista podejmuje decyzję odnośnie możliwego kierunku działania u danego pacjenta,
  • następnie zmiana próchnicza zostaje usunięta a po zatruciu lub po podaniu środka znieczulającego następuje całkowite usunięcie miazgi, która jest zainfekowana. Ma to miejsce w kanałach korzeniowych i komorach zęba,
  • lekarz usuwa również bakteryjne toksyny i przygotowuje kanały do wypełnienia,
  • osuszone i poddane dezynfekcji kanały zębowe zostają w sposób bardzo szczelny wypełnione,
  • na końcu odbudowana zostaje korona zęba.

Koszt leczenia kanałowego zęba

Należy pamiętać, że nie da się stworzyć jednego uniwersalnego cennika. W każdym mieście kwota może być bardzo indywidualna. W dużych aglomeracjach będzie o wiele drożej niż w mały miasteczku. W przypadku endodoncji mikroskopowej, cena może się wahać od około 300 zł do ponad tysiąca złotych.