Co jeść po leczeniu kanałowym?

Co-jeść-po-leczeniu-kanałowym

Co jeść po leczeniu kanałowym? Odpowiadamy!

Bezpośrednio po leczeniu kanałowym może być odczuwalny lekki dyskomfort. Występuje również wtedy opuchlizna, która powinna zniknąć maksymalnie po kilku dniach. Od razu po wyjściu od stomatologa nie należy spożywać żadnych pokarmów, ponieważ może to tylko zaszkodzić. Należy pamiętać, że jeżeli ból i opuchlizna będą się utrzymywać dłużej niż kilka dni to trzeba jak najszybciej udać się do dentysty na kontrolę. Pokarmy jakie można spożywać po leczeniu powinny być rozdrobnione i łatwe do pogryzienia. Jest to czas, w którym nie można nadwyrężać zęba, dlatego najlepiej jeść zblendowane posiłki. Pomocne może być również spożywanie lodu, który można także przyłożyć na opuchliznę w celu zmniejszenia bólu.

Leczenie kanałowe – kiedy je robić?

Leczenie kanałowe jest przeprowadzane po konsultacji z pacjentem i dokładnym wysłuchaniu jego relacji. Z reguły pacjenci udają się do dentysty, gdy ból jest już na tyle duży, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa, że uda się zęby jeszcze uratować i doprowadzić do normalnego stanu. Początkowe zapalenie miazgi objawia się z reguły w czasie picia zimnych napojów oraz jedzenia słodkich rzeczy. W tym momencie dentysta może jeszcze wyleczyć ząb i przy okazji zachować jego żywotność. Jeżeli ból pojawia się systematycznie, a dodatkowo występuje nieprzyjemny zapach lub gorączka to istnieje duża szansa, że jest to nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. W skrajnym przypadku i przy dużym zaniedbaniu może dojść nawet do martwicy, z którą już niewiele da się zrobić. Należy pamiętać, że stan zapalny może się rozprzestrzeniać na resztę tkanek. W takiej sytuacji ostatnim wyjściem jest leczenie endodotyczne, które umożliwia zachowanie zęba w jamie ustnej.

Etapy leczenia kanałowego

Pierwszym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG zęba. Na jego podstawie stomatolog będzie mógł ocenić jak duży jest stan zapalny i w jakim stanie są zarażone korzenie. Następnym krokiem jest tak zwana dewitalizacja, czyli zatrucie miazgi zęba. Polega to na otwarciu zęba i umieszczeniu w komorze specjalnego środka, który z czasem doprowadzi do całkowicie kontrolowanej martwicy miazgi. Są to działania, które przygotowują ją do usunięcia. Pacjentowi zakłada się opatrunek na czas obumierania tkanki zębowej. Z reguły nie powinno to trwać dłużej niż 7-14 dni. W niektórych przypadkach stomatolog decyduje się od razu usunąć miazgę. Jednak taka opcja jest możliwa, tylko przy właściwie dopasowanym znieczuleniu. W przypadku występowania ostrego stanu zapalnego trzeba niestety przeprowadzić dewitalizację.

Zalecenia po leczeniu kanałowym

Nie istnieją żadne szczegółowe zalecenia oraz przeciwwskazania po kanałowym leczeniu. Należy jednak pamiętać, żeby bezpośrednio po zabiegu w miarę możliwości ograniczyć gorące napoje i jedzenie. Tak samo nie powinno się spożywać twardych potraw. Oczywiście bagatelizując te zalecenia nie musi się nic stać, jednak zdecydowanie lepiej jest zapobiegać.