Co można zrobić u dentysty na NFZ?

Co-mozna-zrobic-u-dentysty-na-nfz

Co można zrobić u dentysty na NFZ? Podpowiadamy!

Leczenie zębów kojarzy się z wysoki kosztami i nic w tym dziwnego, bo cena wyleczenia jednego zęba sięga czasem kilkuset złotych. Zęby to jednak nie tylko estetyka, a również zdrowie, więc w niektórych sytuacjach możemy skorzystać z leczenia w placówce mającej podpisaną umowę z NFZ.

Próchnica zębów – jej leczenie w ramach NFZ

Próchnica to choroba zębów powstająca w wyniku pojawienia się bakterii w jamie ustnej. Okazuje się, że w momencie urodzenia mamy jałową jamę ustną, która z czasem zasiedlana jest przez bakterie. Na tworzenie się próchnicy wpływa przede wszystkim higiena jamy ustnej, a sama w sobie próchnica jest chorobą, która może prowadzić do pojawienia się groźnych ubytków wymagających specjalistycznego leczenia.

Warto więc dbać o jamę ustną, a w przypadku powstania próchnicy bezzwłocznie udać się do stomatologa. Okazuje się, że możemy to zrobić w placówce mającej podpisaną umowę z NFZ oraz że nie ma limitów co do ilości leczonych zębów. Jedynym ograniczeniem w leczeniu jest rodzaj używanych plomb. Dorosłym w przypadku zębów przednich i dolnych przysługują plomby chemoutwardzalne, a w przypadku pozostałych zębów, plomby amalgamatowe. Dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, na zębach przednich, zakłada się plomby utwardzane światłem, a takie też przysługują osobom niepełnosprawnym, jeśli są ku temu przesłanki medyczne.

Leczenie zębów u dzieci na NFZ

Leczenie zębów na NFZ jest możliwe, choć ma szereg ograniczeń. Jeśli lekarz diagnosta skieruje nas na prześwietlenie do gabinetu stomatologicznego, to faktycznie uzyskamy bezpłatnie prześwietlenie wszystkich zębów. Problem pojawia się w momencie, gdy chore zęby są dalsze, ponieważ na NFZ uzyskamy leczenie endodontyczne, a więc kanałowe, tylko dla 12 zębów z przodu. Zęby dalsze, w takiej placówce, będziemy mogli jedyne wyrwać, lub leczyć pełnopłatne.

Jeśli chodzi o inne zabiegi, to raz do roku przysługuje dzieciom, jak i wszystkim innym obywatelom, zabieg usuwania kamienia nazębnego. Z takiego zabiegu warto skorzystać, ponieważ utrzymywanie się kamienia przy zębach może powodować rozwój ubytków, których powstanie może narazić nas na dodatkowe koszty.

Tylko dzieciom przysługuje natomiast:

– Lapisowanie (impregnacja zębiny) zębów mlecznych.
– Lakierowanie wszystkich zębów stałych nie częściej niż raz na kwartał.
– Zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych.
– Zabezpieczenie bruzd drugich trzonowców stałych raz do ukończenia 14. roku życia.

Nieodpłatne usuwanie zęba

Usuwanie zęba na NFZ to jeden z zabiegów, który warto wykonać, bo jego jakość nie powinna różnić niczym od tego w placówce prywatnej. Pacjentom chcących usunąć zęba w ten sposób przysługuje dokładnie takie znieczulenie, jakie otrzymaliby w placówce prywatnej. Zabiegom darmowym zarzuca się jednak surowość, a więc brak stosowania dodatkowych materiałów w celu zapewnienia lepszej regeneracji zęba.

Co więcej, wyrywanie zębów to zabieg nielimitowany, a stosowany najczęściej, gdy pojawia się ból jednego z dalszych zębów, co nie podlega darmowemu leczeniu kanałowemu, przez co wiele osób, chcąc pozbyć się bólu, decyduje się na usunięcie zęba na NFZ.